ОБРОЦИ У СМЕЋУ УМЕСТО НА СТОЛУ: Корисника народних кухиња све више, а Црна Гора не смањује бацање хране
ЦРНА Гора није учинила ништа по питању смањења бацања хране, упозоравају из НВО "Банка хране Црне Горе" на чему из ове организације инсистирају читаву деценију.

Фото А. Станковић
Док се повећава број корисника у народним кухињама, трговцима и произвођачима је јефтиније да бацају храну.
Из "Банке хране Црне Горе" наводе да се највише намирница баци у домаћинствима, али није занемарљива количина бачене хране и у трговинама, које производе на полицама држе до последњег дана истека рока трајања. Што се не прода, заврши у канти за смеће.
- Није мала количина бачене хране у ресторанима и хотелима која би могла да се донира угроженима. Када би се храна боље распоредила,односно ако би грађане, трговачка и хотелска предузећа подстакла на донације и помоћ сиромашнима, за шта могу послужити социјалне продавнице за које се Банка хране бори скоро деценију, сиромашни би имали више помоћи, а сви бисмозаједно боље штитили живитну средину. Но постоји и даље препрека у нашем систему, а то је ПДВ на донирану храну, због чега се бројни трговци и произвођачи одлучују да храну баце јер је јефтиније - наводе из "Банке хране".

Фото Б. Д.
Највише хране се баца током организације разних великих догађаја, свадби, крштења и празника.
- Велике количине хране преостане и она нереткозаврши на отпаду. Та храна би лако могла да оде сиромашнима, преко Народних кухиња, социјалних продавница и организација која брину о социјално угроженима, када би постојао закон који то регулише и фирма која би се овим послом бавила. Њен задатак био би да провериисправност вишка хране, да је запакује у адекватне посуде и проследи угроженима - кажу у "Банци хране" и истичу да нема ни неопходне инфраструктуре, посебних канти и возила потребних за сакупљање и третман тог отпада.
НЕМА ЗАКОНА
У ЦРНОЈ Гори се, према извештају Уједињених нација, највишехране баца у поређењу са државама бивше Југославије, с обзиром на број становника. Све већи број држава законски обавезује трговине и угоститељске објекте да не бацају храну, већ да је донирају онима којима је потребна. У Црној Гори не постоји овакав закон, а рециклира се свега један одсто отпада, подаци су Монстатаза 2020.
Препоручујемо

БРОЈ КОРИСНИКА НАРОДНИХ КУХИЊА СЕ ПОВЕЋАВА: Црна Гора не смањује бацање хране
10. 01. 2022. у 14:40

НЕЗАПОСЛЕНОСТ ПОРАСЛА 2,6 ОДСТО: Завод за запошљавање о тржишту рада
11. 01. 2022. у 07:39

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)