НА РОБИЈУ ЗА ШВЕРЦ ПОТВРДА: За фалсификовања пропусница и тестова од септембра наплаћено 7.600 евра казни

И. Д. СТОЈАДИНОВИЋ

26. 01. 2022. у 08:38

ОСИМ новчане казне, за коришћење или издавање лажне ковид-потврде прете и казне затвором и то од три до пет година. Због фалсификованих потврда и тестова од септембра прошле године наплаћено је укупно 7.600 евра казни, док је само протекле седмице осам особа кажњено са укупно 1.600 евра, саопштено је из основног државног тужилаштва у Подгорици.

НА РОБИЈУ ЗА ШВЕРЦ ПОТВРДА: За фалсификовања пропусница и тестова од септембра наплаћено 7.600 евра казни

Вукас Радоњић / Фото ПР центар

Према речима државног тужиоца ОДТ-а Вукаса Радоњића, сви они који користе или издају лажне ковид-потврде могу бити кажњени затвором од три до пет година или новчано, а по том основу је, наводи, само претеклих недељу дана осам особа кажњено са укупно 1.600 евра.

- Сви ти грађани су дошли до ових фалсификованих потврда и тестова преко одређених непознатих особа, преко неког посредника, куповали их за одређени износ новца - наводи Радоњић и додаје да су у ОДТ у Подгорици проценили да је новчана казна много ефикаснија и да се новац, добијен по том основу, уплаћује у корист јавних установа или хуманитарних организација.

Из подгоричког ОДТ-а наводе да је осморо осумњичених за фалсификовање PCR тестова и потврда о вакцинацији уплатило новац у хуманитарне сврхе, након чега су одбачене кривичне пријаве против њих.

- Од септембра ове године, Основном државном тужилаштву у Подгорици је Управа полиције - Центар безбедности поднела шест кривичних пријава против девет грађана за фалсификовање исправе, чији предмети извршења су лажни PCR тестови или потврде о вакцинацији - наводи Радоњић.

Тужилац је рекао да је једна кривична пријава, са списима, уступљена Албанији, ради кривичног гоњења и суђења њеном држављанину.

- Све остале кривичне пријаве, у односу на осам осумњичених, решене су тако што је према осумњиченима одложено кривично гоњење, док нису испунили обавезе које им је утврдио државни тужилац и платили укупно 7.600 евра у корист јавне установе, фонда или хуманитарне организације, након чега су кривичне пријаве одбачене - казао је Радоњић.

Највећи број кривичних пријава за фалсификовања ковид- потврда или PCR тестова забележено је у Подгорици, а Управа полиције је до средине јануара поднела укупно 17 пријава.

ЛАЖЊАКЕ УЛОВИЛО И МИНИСТАРСТВО

МИНИСТАРСТВО здравља је још у септембру прошле године пријавило полицији сумње о факсификовању потврда о вакцинацији, а генерални директор Директората за дигитално здравље Александар Секулић појаснио је да је отворен и лажни сајт који наводно потврђује да су докази о имунизацији валидни. Из тог ресора су полицији поднели пријаву и због сумње да се фалсификују и PCR тестови, након што су их о томе анонимно обавестили грађани.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СИНЕР МУ ЈЕ УШАО У ГЛАВУ, НИШТА НИЈЕ БИЛО ДОБРО: Мекинро жестоко критиковао Александра Зверева