НЕ ДАЈУ ЗАЈАМ УГОВОРЦИМА: Банкари очекују повећање тражње за кредитима, аналитичари нуде контрааргументе

И. Д. СТОЈАДИНОВИЋ

03. 02. 2022. у 08:38

УДРУЖЕЊЕ банака и Централна банка очекују да повећање зарада, које је донео програм "Европа сад", доведе и до повећане потражње кредита али и броја одобрених задужења грађана. Ипак, економски аналитичар Веско Пејак сматра да ће могућност кредитног задуживања искористити мање људи, него што се очекује. Разлози за то су, каже, то што велики број радника у приватном сектору није добио обећано повећање, али и због пребацивања радника на Уговор о делу и запослења на одређено, који, према правилима банака, нису "кредитно способни".

НЕ ДАЈУ ЗАЈАМ УГОВОРЦИМА: Банкари очекују повећање тражње за кредитима, аналитичари нуде контрааргументе

Фото Н. Фифић

Услед повећања зарада, које ће имати позитиван утицај на повећање кредитне способности запослених, у Централној банци очекују одређени раст тражње и одобрених кредита.

- Ипак, с обзиром на прилично опрезну кредитну политику банака, ризик од прекомерног кредитног раста у овом тренутку је релативно низак - саопштено из ЦБЦГ.

Генерални секретар Удружења банака Братислав Пејаковић казао је да се очекује известан раст тражње и одобрених кредита, али истакао и да то не значи и значајније повећање каматних стопа у наредном периоду.

Осим повећања зарада, које предвиђа "Европа сад", према његовој оцени, до повећане потражње за кредитима могло би да доведе слабљење утицаја пандемије, реализација капиталног буџета, оживљавање привреде кроз туризам, грађевинарство, енергетику...

- У овом тренутку не можемо говорити о неком значајном повећању интересовања за готовинске кредите, а почетак године ипак није репрезентативан за извлачење закључака - казао је Пејаковић.

Да ефекти Владиног програма неће бити видљиви у почетку, сматра и аналитичар Пејак. Како наводи, већина радника у приватном сектору није добила обећано повећање зараде, а и у кратком року, се, каже, не може очекивати "бум". Први ефекти програма, односно убрзање економије, према његовој процени, могу се очекивати за неких шест до осам месеци.

- Проблем је што су сад доведени у питање основи тог програма. Банке пласирају кредите само на сигурно. Ако постоји нека сумња у реализацију програма, оне неће дати кредите људима који су на 450 евра зараде. За то је потребан уговор на неодређено и да протекне најмање три месеца примања зараде преко банке. Питање је колико фирми ће поштовати ове мере. Много радника је пребачено на уговоре о делу, а њима банке неће дати кредите - казао је Пејак за "Новости".

У случају да примена програма "Европа сад" пропадне, Пејак очекује економски колапс државе, те сматра да је успех програма од кључне важности за опстанак.

- Банке немају више коме да пласирају кредите, јер нема додатних привредних активности. Цене су "скочиле", па радници немају вишак зараде који би трошили. Цела зарада им иде на храну, кирију и комуналије. У тим условима привреда нема потрошаче и банке се плаше да било коме дају кредите - наводи Пејак и додаје да очекује да се и број банака ускоро смањи.

ЗАДУЖЕЊЕ У СТАЛНОМ РАСТУ

ПРЕМА прелиминарним месечним подацима које су банке доставиле Централној банци на крају прошле године, бруто кредити износе 3,360 милијарди евра, од чега се на грађане односи 1,456 милијарди, односно 43,33 одсто. Да ни пандемија није смањила обим одобрених кредита показују подаци ЦБЦГ. Наиме, према њиховим подацима, кредитни дуг грађана у претходне две године погођене корона-кризом, задужење је било веће него 2019. године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СВИ СУ ОВО ЧЕКАЛИ: Евролига се огласила због дербија Црвене звезде и Партизана