НОВЕ МЕРЕ У ЦРНОЈ ГОРИ: Уколико планирате на море, маске су обавезне - корона хара

УСЛЕД значајног пораста броја заражених вирусом корона у Црној Гори је поново обавезно ношење маски и то у свим јавним установама, апотекама, продавницама, на бензинским пумпама, на затвореним деловима аеродрома, железничких и аутобуских станица, саопштио је директор Института за јавно здравље Игор Галић.

НОВЕ МЕРЕ У ЦРНОЈ ГОРИ: Уколико планирате на море, маске су обавезне - корона хара

Архива

Ова мера важиће наредне две седмице, односно од 29. јула до 12. августа.

За сада, ношење маски обавезно је у појединим објектима, а иста мера важиће за све затворене просторе, уколико актуелна мера не доведе до побољшања епидемијске ситуације.

- Да до тога не би дошло, уз уверење да ће се грађани придржавати постојећих и нових противепидемијских мера, потребно је да оне особе које се нису вакцинисале против ковид-19 инфекције то и учине, а уколико јесу приме своју трећу или четврту бустер дозу најмање три месеца након комплетне вакцинације или природне инфекције, нарочито ризичне групе, а то су особе старије од 65 година, имунокомпромитоване особе или особе са хроничним болестима - додао је он.

У Црној Гори, навео је, тренутно је активно 6.398 случајева коронавируса, а 12. јула умрло је 13 људи, од чега је петоро било вакцинисано, али неправилног имунизовног статуса, а осморо није било вакцинисано, навео је Галић.

Како је додао, интензитет активности вируса у популацији у Црној Гори на високом је нивоу, широка је просторна распрострањеност са акцентом на општине јужног и централног региона земље и трендом пораста епидемије са дуплирањем броја новорегистрованих случајева.

Да је вирус заразнији, али са лакшим симптомима и блажом клиничком сликом, казао је државни секретар у Министарству здравља Елвис Омерагић.

- Оно што је важно да кажем, али не с намером дизања панике јер томе места нема, него да разјаснимо ситуацију и будемо спремни на период који следи. Очекивања су да ће тренд раста новозаражених бити висок у наредном периоду, али вирус је заразнији, а симптоми лакши и клиничке слике блаже. Већина новозаражених је асимптомска, а они који имају симптоме углавном могу да се лече на нивоу примарне здравствене заштите. Могло би се рећи да овакво стање говори само једно, да се вирус адаптира, постаје нешто попут сезонског грипа, да ће бити присутан у мањем или већем облику, али са клиничком сликом која ће бити блажа у односу на претходне сојеве – казао је Омерагић.

НА БОЛНИЧКОМ ЛЕЧЕЊУ 82 ПАЦИЈЕНТА

Директорица Клиничког центра Љиљана Радуловић казала је да су у овом тренутку на болничком лечењу 82 пацијента.

- У Ковид центру КЦЦГ тренутно се лечи 30 пацијената. Од тога, њих троје је на механичкој вентилацији. Реч је о пацијентима који су угрожени првенствено због различитих, доминантно интернистичких придодатих болести. Осим у КЦЦГ, не постоји нити један пацијент на механичког вентилацији - навела је она.

У Општој болници Беране лечи се пет пацијената, у ОБ Никшић 12, СБ Брезовик један, ОБ Бар 11 и ОБ Котор 17.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.

24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.

24. 06. 2026. у 18:41

Меси питао хрватског фудбалера: ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН, он каже: Угасио сам га!

Меси питао хрватског фудбалера: "ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН", он каже: "Угасио сам га!"

СА ДВА гола у победи Аргентине над Аустријом, капитен "Гаучоса" је оборио чак четири рекорда Мундијала, од којих је најбитнији онај да је постао најбољи стрелац свих времена на Светским првенствима. Кота "18" - тренутна.

23. 06. 2026. у 16:05

Коментари (0)

РЕМИ ПО МЕРИ! Јапан и Шведска поделили бодове и отишли у нокаут фазу Светског првенства!