СУЗЕ ЈОШ ТЕКУ НА ЦЕТИЊУ: Седам дана након крвавог масакра у коме је Вук Бориловић усмртио десеторо људи
ПРОШЛО је седам дана од незапамћене трагедије у Цетињу која је потресла не само Црну Гору већ и читав регион.
Време као да је стало у оним крвавим минутима када је Вук Бориловић (34) 12. августовског дана завио у црно бројне фамилије. Међу десеторо његових жртава су и два дечака, док их је шесторо рањено.
Пред налетом помахниталог убице који је из ловачког карабина сејао смрт у насељу Медовине, близу Владиног дома ликвидирани су Наташа Пејовић Мартиновић (35) и њени синови Машан (11) и Марко (8), Горан Ђуришић (55), Милан Митровић (38), Рајко Дрецун (56) и његови родитељи Димитрије (81) и Даница Дрецун (74), Данијела Радуновић (51) и њена сестра Александра (52). На крају хорора убијен је и Бориловић.
Дани пролазе, али туга још станује у граду Светог Петра Цетињског. На улицама је нека тешка и језива тишина. Грађани су и даље у неверици, окупљају се самоиницијативно на Дворском тргу, где паљењем свећа одају почаст својим невино настрадалим суграђанима, од којих је најмлађи имао тек осам година, а најстарији 81. Урамљене фотографије десеторо убијених на Тргу сведоче о овом немилом догађају и његовим жртвама. Сузе натапају асфалт кроз насеље Медовине, где се догодио масакр. Проливена крв је обрисана, али слике драме која је трајала око сат времена и даље су пред очима сведока.
- Док сам жив, сећаћу се Вуковог крвавог пира. Нисам могао својим очима да верујем када сам га угледао како сеје смрт из немирне пушке - прича нам З. С., који се случајно затекао недалеко од места смрти.
Никоме није лако, ни породицама убијених, али ни породици убице. Бориловићи су смогли снаге да Цетињанима пошаљу поруку која смирује а не распирује. Живот иде даље, иако са разореним срцима и душама. Црна Гора не памти сличну трагедију. Додуше, у прошлости их је било, али не са оволиким бројем жртава. Пролази прва седмица од злочина, а још се не зна ко је убио убицу - да ли полицајац или грађанин. Још је непознато и шта је Бориловића натерало да крене у крвави поход и одузме 10 живота.
Након масакра, председница Синдиката доктора медицине Црне Горе Милена Поповић Самарџић на Фејсбуку је указала да је у малим срединама стигма због менталних обољења врло изражена, па се помоћ често не тражи или се тражи касно.
ПРОМЕНА ПОНАШАЊА
У саопштењу, полиција је навела да је било индиција о промени понашања нападача, али не и да ће извршити овакав злочин. Истичу да немају сазнања, нити су раније пријављени било какви напади Вука Бориловића на чланове породице који су код њега живели као подстанари.
- Институције у овој држави готово да не постоје па се нагомиланим проблемима нема ко бавити - указала је докторка.
Поводом дешавања на Цетињу огласила се амбасадорка САД у Црној Гори, Џуди Рајзинг Рајнке.
Иако злочин није имао национални, политички или верски повод, у натписима на друштвеним мрежама издвајају се поруке у којима се наглашава да је убица Бориловић члан Социјалдемократа, странке суверенистичког блока, који је био кандидат за одборника на последњим локалним изборима на Цетињу. Градоначелник Цетиња Никола Ђурашковић је упутио апел свима који су трагедију политизовали.
- Дозволимо преминулим да у миру оду тамо где им је овај безумни напад одредио пут, а њихове породице и родбину поштедимо политике, свађа, политичких препирки и политизације и овог трагичног догађаја. Тугујемо за њима и са њима у миру и тишини - поручио је први човек престонице.
Шта се заправо догодило тог кобног 12. августа? Полиција је саопштила да је Бориловић пуцао на породицу која је изнајмљивала део његове куће у насељу Медовина. Вук је након свађе најпре убио породицу која је код њега живела као подстанар, а потом је изашао на улицу и пуцао насумично, убивши још седморо људи и ранивши шесторо.
Дан после трагичног догађаја полиција је саопштила да је у размени ватре нападача и њених службеника, један полицајац рањен у главу. Наводи се да је један од 20 метака које је полиција испалила тешко ранио нападача.
Црна Гора не памти већу трагедију: Убијали децу, родитеље, пријатеље, минирали троспратнице....
МАСАКР на Цетињу најтеже је масовно убиство у новијој историји Црне Горе. Пре 30 година, 3. јуна 1992. године, Коста Дамјановић (22) убио је девет житеља у селу Пушоњски До код Пљеваља, а потом је и он убијен.
Наредне године, у насељу Чокрлије у бјелопољској општини, малолетни М. Ц. (14) убио је чланове најуже породице -родитеље, брата, трогодишњег сестрића и бабу, а потом себи одузео живот.
У Бијелом Пољу се исте године догодио још један злочин, када је Ново Сошић (44) убио четворо блиских рођака у њиховој кући. Међу убијенима је било двоје деце од 12 и осам година, а преживео је само једанаестогодишњи дечак.
У Беранама је 2001. године погинуло шест особа у планираном минирању троспратнице у центру града. Срђан Стаменковић је унео експлозив у торби по наредби Зорана Стеванчевића (34) из Београда, који је два месеца после злочина ухапшен и осуђен за вишеструко убиство на најдужу временску казну.
Милан Зековић убио је 2006. током новогодишње ноћи петочлану породицу у њиховој кући у Зеленици код Херцег Новог. Међу жртвама су била три дечака, од 12, 10 и шест година.
Бивши полицајац Славко Миловић из Андријевице 2012. године је у Ријеци Марсенића убио троје људи. Након што је усмртио таста, ташту и шурака, починио је самоубиство.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)