СПОРАН САМО РАД НЕДЕЉОМ: Договор Владе Црне Горе, синдиката и послодаваца око колективног уговора
НА помолу је договор социјалних партнера - владе, синдиката и послодаваца око потписивања Опшег колективног уговора.
ПРЕЖИВЉАВАЊЕ Све чешће су празне корпе за трговину, Фото З. Јовановић
Спорење је, међутим, око рада недељом у трговинама, односно у делатностима које не захтевају 24-часовни рад због природе посла. Представници радника оцењују да не би требало да недеља, након више од три године, поново буде радна у продавницама.
- Увећање дневнице за рад недељом није замена за слободан дан - недељу. Погрешно се интерпретира у јавности увећање дневнице од 80 одсто. То би значило да се поништава одредба Закона о унутрашњој трговини која јасно прописује да је недеља нерадни дан за трговине - појаснио је Срђа Кековић, генерални секретар Уније слободних синдиката.
У Савезу синдиката појашњавају да се питање нерадне, односно радне недеље не може уредити општим колективним уговором. У Унији послодаваца очекују скоро потписивање општег колективног уговора. Уколико, послодавци на седници Социјалног савета затраже измене Закона о унутрашњој трговини, који забрањује трговцима рад недељом из Уније синдиката кажу да ће пристати да се та одредба закона преиспита.
- Ми имамо ситуацију да се више од две године прехрамбени артикли недељом продају на бензинским пумпама, што представља нелојалну конкуренцију трговинама. Спремни смо да размотримо идеју да током летње и зимске туристичке сезоне, дакле, пет месеци у години, ради одређен број трговина, отприлике оне чији су објекти на око 100 квадрата - навео је Кековић.
Препоручујемо
"СВЕОПШТИ РАТ" Стигло велико упозорење Америци
ВИСОКИ ирански званичник упозорио је да ће сваки напад на његову земљу бити сматран „свеопштим ратом“ док се америчка ударна група носача авиона приближава региону.
24. 01. 2026. у 09:31
У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује
НАКОН стратосферског загревања почетком фебруара, најновије прогнозе показују потенцијални потпуни колапс поларног вртлога, што ће на крају довести хладан ваздух и у Европу, пише Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. у 14:21
НАЈСТАРИЈИ ЈУГОСЛОВЕН: Доживео 132, израсли му трећи зуби
У АКЦИЈИ некдашње ревије Yуго папир “Тражимо најстаријег Југословена“ 1978. године новинари су се запутили у село Ораш Плање удаљено од Тешња десетак километара, где је живео Мехо Хаџић.
23. 01. 2026. у 16:47
Коментари (0)