ЦРНА ГОРА СЕ ПОЧЕЛА ВРАЋАТИ ЊЕГОШУ: Митрополит црногорско-приморски Јоаникије у Цетињском манастиру
ДОЛАЗЕ боља времена за Црну Гору, јер се почела Црна Гора враћати Његошу, део је беседе митрополита црногорско-приморског Јоаникија данас у Цетињском манастиру, који је своје речи поткрепио чињеницом да се ове године у целој Црној Гори слави Његошев празник – Његошев дан, а и многе институције су се потрудиле да обележе његов спомен.
- То је велики, велики корак за Црну Гору и то можемо видети као знак покајања и преумљење, да више људи не размишљају онако како им се нареди из некога центра политичког, идеолошког, него су се вратили сами себи и вратили су се својим највећим људима. То је најприроднији поредак ствари - поручио је митрополит.
Говорећи у својој архипастирској беседи о света три јерарха којих се ових дана сећамо, о Св. Петру Цетињском, Петру Другом Петровићу Ловћенском Тајновидцу и блаженопочишем Митрополиту Амфилохију, са чијим даном почињемо та наша сећања и славље, митрополит Јоаникије је указао да је и право да почнемо са његовим даном, јер је он подсетио и нас и Црну Гору, а и много шире, на двојицу великих светих Петровића: Петра Првог и Петра Другог, на њихово дело, на њихову жртву, на њихову духовност, светост.
- И како је он све нас подсећао на њихове врлине, тако се и он освећивао и придруживао овој великој двојици па овде у ове дане славимо спомен на свету тројицу Божијих угодника и јерараха, несумњиво, сви су велики и светога живота - казао је митрополит Јоаникије.
Осврнуо се посебно на Петра II Петровића Његоша који је рођен на данашњи дан и подсетио да је Црна Гора одмах после кончине Ловћенског Тајновица имала проблеме да прихвати његову величину.
САБРАО СВЕ НАЈЛЕПШЕ У НАРОДУ
- Његош је сабрао све оно најлепше у нашем народу. Оно што је наш народ вековима неговао у својој души, у свом срцу, он је то видео, узео и опевао и уградио у своја дела. Није он само ту уградио своју мудрост, него и народну мудрост и народно предање, заправо уградио је Јеванђеље и зато је лепо речено да је његово дело, посебно Горски вијенац, народна Библија. Ево, хвала Богу, ја мислим да у нашем времену нема тих људи који, ако су нормални, здрави, не би били да се вратимо Његошу и његовом аманету. И да вратимо капелу на Ловћен, да је опет наше очи угледају и да његове свете кости почину, по његовом завештању, у цркви и да их више нико не дира, да он тамо слуша Божју литургију, којој је певао у Горском вијенцу и Лучи - казао је митрополит црногорско-приморски.
- Сви су знали да је велики, да је геније, али тешко је ту величину било носити, примити. Тешко је било следити - казао је митрополит Јоаникије износећи податак да краљ Никола за живота није штампао Његошева дела и да је тек 1913. године први пут у Црној Гори штампан ''Горски вијенац''.
Говорећи о комунистичком времену које је ударило на Његошев лик, пре свега развијајући глупе, одвратне приче како он није волео монашки чин и како није држао до своје владичанске службе, митрополит Јоаникије је подсетио да је он свако своје дело потписао са владика црногорски.
- Његово дело, нарочито Горски вијенац, давно је названо народна Библија. А да ли би је мудри људи тако назвали да у његовоме делу, нарочито у Горском вијенцу, нису сабране вечне истине, да нису саопштене на један разумљив и народу потпуно прихватљив и близак начин? А с друге стране ко је дубље понирао у тајну Божјег свемогућства и тајну Божјег стварања? Он је Бога као ствараоца видео као песника који ствара светове и свеопштега творца поезија, све што је Бог створио, све Божје стварање он је видео као ширење поретка, ширење светлости на рачун таме - беседио је митрополит Јоаникије.
Он се осврнуо на појаву, посебно изражену последњих педесетак и више година - преправљања Његоша.
- Пре свега преправили су његову последњу вољу, његов аманет, што се никад није дирало ни у једној цивилизацији. Ако има нешто заједничко у свим народима овога света то је да се поштује последња воља човекова, његов тестамент, завет. То је светиња за сваки народ, а посебно се поштује воља великих личности, то се не дира. Његова последња воља је била да се сахрани у цркву, а зашто би се он сахрањивао у цркви ако није држао до свог владичанскога чина, као што су говорили, лупетали, боље да кажем - казао је митрополит.
Он је нагласио да је покушано да се преправи Његошево дело ''да макну из њега или макар да запоставе оно што им се није свиђало''.
- Ми немамо намеру да то прихватамо. Нити да прихватимо гажење његовога тестамента, нити рушења његове цркве на Ловћену, нити преправљања његова дела, ни његовог српског огледала. Немамо намеру то да чинимо. Јер ако ћемо да поштујемо Његоша, онда треба да поштујемо њега у целини као личност, његово дело и његова завештања, а не како се нама свиди. То је таква некултура и примитивизам, да је више дојадило свакоме - беседио је митрополит Јоаникије.
БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ
Препоручујемо
ПРЕТХОДНЕ ВЛАСТИ СУ СЕ БОЈАЛЕ ЊЕГОВОГ ДЕЛА: Андрија Мандић честитао Његошев дан
13. 11. 2022. у 15:45
ЧУВАЊЕ ДЕЛА ПРЕДАКА - ОБАВЕЗА: Престоница Цетиње обележила Дан ослобођења (ФОТО)
13. 11. 2022. у 16:51
ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: "Избачени су, у току чишћење стамбених зграда"
ОРУЖАНЕ снаге Руске Федерације избациле су украјинске трупе са територије фабрике ватросталних материјала у Часовом Јару, а непријатељ је потиснут у приватни сектор. У току је чишћење стамбених зграда у граду, изјавио је саветник председника ДНР-а Игор Кимаковски.
14. 01. 2025. у 10:56
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)