ПОДРШКА ОСОБАМА СА ИНВАЛИДИТЕТОМ НИЈЕ ПРИВИЛЕГИЈА ВЕЋ ПРАВО: У Херцег Новом ради јединствена у Црној Гори кројачко дизајнерска радионица

В.В.

04. 12. 2022. у 14:47

ХЕРЦЕГНОВСКО Удружење родитеља деце и омладине са тешкоћама у развоју “Зрак сунца” обележило је Међународни дан особа са инвалидитетом у хотелу Плеј" организацијом модне ревије на којој су представљене уникатне хаљине израђене у “Херцегновском модном кутку”, јединственој радионици те врсте у Црној Гори.

ПОДРШКА ОСОБАМА СА ИНВАЛИДИТЕТОМ НИЈЕ ПРИВИЛЕГИЈА ВЕЋ  ПРАВО: У Херцег Новом ради јединствена у Црној Гори кројачко дизајнерска радионица

Foto: RTHN

Удружење “Зрак сунца”, уз подршку локалне управе ради већ 19 година а основали су три радионице: за израду уникатних сувенира, ликовно-сликарску и пре четири године кројачко-дизајнерску. Моделе које су креирале и израдиле чланице “Зрака сунца”, носиле су волонтерке Црвеног крста, а у програму је учествовала и клапа “Стари капетан”.

Председница организације Љиљана Крстић која се обратила учесницима и гостима и истакла да особе са инвалидитетом, заслужују већу пажњу и подршку, мада код нас ситуација није битно различита у односу на свет. Према њеним речима Међународни дан особа са инвалидитетом има за циљ да промовише разумевање и права особа са инвалидитетом али и добробити које друштво може имати од укључивања ове популације у све области политичког, социјалног, економског и културног живота.

-Овај дан пружа могућност да се интензивирају активности како би се постигло потпуно учешће особа са инвалидитетом и једнак третман њихових права у друштву. Особе са инвалидитетом требају више подршке од заједнице, и морају је добити, како би постигли исте животне услове као и други грађани. Та подршка се никада не смије третирати као привилегија – то је њихово људско право, поручила је Крстић.

Крстић је подсетила да у Црној Гори живи око 60 хиљада особа са инвалидитетом, а са њиховим радним и стваралачким резултатима, интегрисаношћу и утицајем представљају значајан потенцијал и неће дозволити да их било ко маргинализује нити дискриминише, да им ускраћује радна места, ограничава у кретању, укида и смањује права и потцењује наша удружења.

Један од приоритетних задатака је да се сарадњом на свим нивоима, особама са инвалидитетом обезбедити непрекинути ланац кретања.

-Изградња инклузивног друштва са подстицајним окружењем без баријера за све, укључујући особе са инвалидитетом, постаје међународно призната дужност држава, а и имплементације непрекинутог ланца кретања ће моћи да се догоде тек кад пројекти и иницијативе буду  спроведени на локалном нивоу, у сарадњи између локалних власти и кључних актера у изграђеном окружењу и организација особа са инвалидитетом, поручила је Крстић.

На свечаности су уручене захвалнице организацијама и појединцима који истрајно пружају подршку НВО “Зрак сунца”.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

СИТУАЦИЈА ЈЕ ШОКАНТНА, НИСАМ ТО ОЧЕКИВАО: Чувени тенисер забринут због Јаника Синера