ЗАМЕЊЕНА ПО РОЂЕЊУ У БОЛНИЦИ КОТОР: Мајка двоје деце и даље тражи биолошке родитеље

В.В.

19. 01. 2023. у 07:22

Тешко је и замислити а камоли суочити се у раним четрдесетим са чињеницом да родитељи уз које сте одрастали нису ваши биолошки отац и мајка. А баш то десило се жени нашег порекла која живи у Швајцарској и која је, тек када је и сама постала мајка, сазнала, на основу ДНК анализе, да није ћерка људи које је сматрала татом и мамом. Није била ни усвојена већ нечијим пропустом замењена још у породилишту. Она и данас покушава да сазна истину и пронађе биолошке родитеље.

ЗАМЕЊЕНА ПО РОЂЕЊУ У БОЛНИЦИ КОТОР: Мајка двоје деце  и даље тражи биолошке родитеље

Фото:https://jzuobkotor.me/

Адвокат Вуко Шимран, који не открива име своје клијенткиње јер она тако жели, током седам година у судским процесима доказивао је њену тврдњу да је у новембру 1978. године у болници у Котору дошло до замене беба. Поступак је сада правоснажно окончан, његовој клијенткиње досуђена је одређена новчана накнада за нематеријалну штету коју мора да исплати Болница Котор. Међутим, снажнија од те с муком извојеване победе остаје жеља ове жене, мајке двоје деце да пронађе своје праве родитеље, премда је како каже са људима који су је одгајали и са полусестром и даље у одличним односима, а њихова веза је још чвршћа.

Шимрак прича да је све време она била упорна да покрене судски поступак и сазна истину.

- Она је приликом прве трудноће и порођаја сазнала да јој се крвна група не подудара са родитељима. Саветовано јој је да уради ДНК анализу али су је родитељи одвраћали од тога јер нису веровали да постоји могућност да нешто није у реду. Уз помоћ сестре, за коју сада зна да није њена биолошка сестра, урадила је ДНК у Лозани и открила да ни отац ни мајка нису њени биолошки родитељи, прича Шимрак.

Шимракова клијенткиња каже да је то за њу био неописив шок али и за њене родитеље и сестру, трауматично сазнање са којим се и данас тешко носе, а питање где је њихово биолошко дете и ко су моји биолошки родитељи стално је присутно.

Шимрак је наводе своје клијенткиње доказивао кроз једино могући грађански, парнични поступак, тужбом за надокнаду нематеријалне штете, премда њој новчана надокнада није била приоритетна.

На првом кораку судови су одбили тужбени захтев против државе Црне Горе, али су га усвојили против Болнице Котор.

-Током поступка је било злоупотреба од заступника Болнице Котор, заштитника имовинско-правних интереса Црне Горе па и судија који су одуговлачили поступак само да би то ишло до Вишег и Врховног суда, каже  Шимрак.

У међувремену он је сазнао да је у Француској вођен истоветан поступак у којем је породицама одређена нематеријална штета од 1,2 милиона евра. Ступио је у контакт са француским колегом који му је послао пресуду и она је била водиља за висину материјалне надокнаде у поступку који је водио.

Након пет-шест година судови су одредили накнаду од 250 хиљада евра. Болница Котор уложила је жалбу, Виши суд тај износ је смањио на 40 хиљада евра које је требало да добије његова клијенткиња и по 15 које би добили њена сестра и отац. Поступак према мајци води се одвојено, а написана је ревизија Врховном суду, информише Шимрак.

Да би коначно сазнали истину у току поступка је Суд тражио од Болнице Котор податке о деци која су рођена три дана пре и после рођења Шимракове клијенткиње. Одговор је био да су ти подаци нестали у пожару, али их је адвокат добио од матичара. У тих шест дана рођено је 15 беба.

Жена која данас са својом децом често долази у Црну Гору каже да не губи наду да ће пронаћи биолошке родитеље, а родитељи уз које је она одрастала њихово биолошко дете, премда понавља да се у њиховом односу као ни у односу са сестром ништа није променило, сада су чак блискији.

Њен савет будућим родитељима је да буду опрезни, да захтевају да бебе у породилишту остану поред својих мајки, а очеви да буду присутнији. Наду да ће открити истину не губи, а све је каже испричала верујући да ће се јавити неко ко ће можда осветлити догађаје везане за њено рођење, средином новембра 1978. у болници у Котору.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.

14. 12. 2024. у 20:04

Коментари (0)

МВП Моззарт спорт: Нека ово постане традиција!