ЖЕЉКО (14) ЈЕ СВИРЕПО ИЗМАСАКРИРАН: Прошло је 30 година од злочина без казне - нападачи стигли са територије Црне Горе
НИ после 30 година од масакра над цивилним становништвом у селима Поникве, Трпиње и Шапићи у општини Чајниче никад нико није одговарао, а многи учесници ових дешавања проглашени су чак за жртве рата и ратних дешавања.
Четрнаестог фебруара навршило се 30 година од масакра над цивилним становништвом у селима Поникве, Трпиње и Шапићи у општини Чајниче. За овај злочин још нико није одговарао, нити се када повела ваљана истрага о злочину, у којем је убијено и измасакрирано 25 цивила, углавном стараца и деце, а села опљачкана и спаљена.
Најмлађа жртва био је дечак Жељко Машић, стар 14 година, који је свирепо измасакриран, а најстарија жртва је био старац Алекса Танасковић од 80 година. Том приликом рањена је и заробљена седмогодишња Ивана Машић, која је са мајком Полком одведена у логор у Горажде.
Тридесетогодишња Полка Машић је после заробљеништва и размене, преминула након четири месеца, од последица физичке тортуре у Ратном затвору у Горажду.
- Напад на села догодио се 14. фебруара 1993. године у раним јутарњим часовима са територије Црне Горе, тачније пљеваљске Буковице. Снаге босанско-херцеговачких муслимана, претходно дошле из Горажда, које је било под заштитом ОУН, и ту се појачале, мештанима пљевљаске општине, који су им уједно били и водичи, јер су добро познавали тај терен. Ту су се прегруписали, а онда са територије Црне Горе кренуле у општи напад на наша села, која су била незаштићена, јер смо сматрали да нам не прети опасност са црногорске стране - кажу преживели сведоци овог масакра.
Они напомињу да су у покушају да пронађу спас кренули у бекство према територији Црне Горе, али су у селу Тројан и другим местима страдали од муслиманских снага, који су им ту били направиле заседе.
Формиран предмет
СПЕЦИЈАЛНО државно тужилаштво (СДТ) Црне Горе формирало је предмет и у току је извиђај због основа сумње да су у ратном злочину против цивилног становништва у Чајничу учествовали и држављани Црне Горе, саопштено је прошле године из СДТ.
Последњих година било је више апела према институцијама Црне Горе да се испитају наводи о улози једног броја црногорских држављана у злочину 1993. године у Чајничу. Податке о овом злочину црногорским институцијама доставили су тужиоци из БиХ, посебно из Требиња.
Још 19. фебруара 1993. године полиција из Чајнича је Центру безбедности у Пљевљима доставила списак 38 лица са подручја општине Пљевља која су учествовала у оружаном нападу на подручју општине Чајниче 14. фебруара 1993. године али је и то како тада тако и данас остало без одговора.
- У Тројану је за само сат, и у пречнику од сто метара, убијено десет цивила. На истом месту рањена је шестогодишња девојчица Ивана Машић, која је заједно са мајком Полком заробљена и одведена у заробљеништво у Горажде - наводе преживели из овог масакра.
Како тврде Срби из околине Чајнича, злочину који су са муслиманским снагама из Горажда починили и муслимани из пљеваљске Буковице, по својој бестијалности нема равног. У селима Поникве убијени су Његош, Душанка, Бранко, Трифко, Божо и Станојка Дачевић, Душко Катана, Вучко и Стево Ковачевић, Чедо Поповић, Душан Чокорило, Даринка Пјевић, Жељко Машић и Мирко Крнојелац.
У Гламочевићима су убијени цивили Милан Вујовић, Ратко Крезовић, Радован Станичић, Алекса Танасковић, Тодор Јањић и Мирко Ласица. У Бучковићима су масакрирани Млађен Дракула, Никола Пљеваљчић и Владо Ћуковић.
- У зору 14. фебруара 1993. године напали су наше село. Гореле су куће у суседним селима и пуцало се са свих страна. Ми смо, покушавајући да спасемо децу, кренули према селу Поникве да бисмо прешли на црногорску територију у Буковицу. Нас четири жене и четворо деце на путу према Тројану упали смо у заседу. На лицу места убили су ми тринестогодишњег сина Жељка, а мене су ранили у главу, ногу и у руку – казала је раније за „Новости“, Дана Машић. Она је тада напоменула да је том приликом познала комшије из пљеваљске Буковице.
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)