СМЕЊЕНИ ЧИНОВНИЦИ ГРАЂАНЕ КОШТАЈУ МИЛИОНЕ: Трошкови ће се увећавати ако нова Влада Црне Горе настави са сменом званичника
ЗА функционерске накнаде сваке године издвоји се преко милион евра. Само од 2020. године од пара грађана за ту намену издвојено је око седам милиона. Ове године, с обзиром на рекордна именовања претходне владе, и трошкови накнада би могли бити рекордни.

Фото Архива
Административни одбор Скупштине Црне Горе већ у петак ће разматрати захтеве бивших функционера који су упутили захтев за накнаде по престанку функцију. То право тражило је четири министра претходне владе, 33 посланика, те 10 скупштинских саветника.
Они ће у наредних 12 месеци примати онолико колико су зарадили у последњем месецу проведеном на функцији. Све то, грађане ће коштати преко милион евра, а трошкови би могли да се увећавају уколико нова влада настави са пракосом претходних и смени државне секретаре, саветнике, директоре...
Тиме би се списак корисника накнада могао значајно повећати, посебно имајући у виду да је претходна влада имала рекордна именовања. Према подацима НВО Центар за грађанско образовање, за време мандата Дритана Абазовићева именовано је чак 1.305 функционера.
Иако се више пута апеловало на законодавну и извршну власт по питању огромних трошкова за накнаде функционера, ниједна иницијатива није разматрана, те се чека како ће се према овом питању односити нова влада.
Нерад месечно кошта скоро 200.000
ПРЕМА подацима Министарства финансија од прошлог месеца, право на накнаду по престанку функције тренутно има 74 бивших владиних чиновника. Исти подаци показују да се за ту намену месечно из буџета потроши око 182.000 евра. Од када је на челу владе, у априлу 2022. године, дошао Абазовић, на име тих накнада исплаћено је 2,2 милионе евра.
Према речима посланика владајуће партије, шефа посланичког клуба "Европе сад", Миодрага Лаковића, спремни су да предложе решење којим ће се ови трошкови рационализовати. Како каже, мора се тражити варијанта која ће бити праведнија и која ће смањити трошкове.
- Разматрали смо да се предложи да се скрати период примања надокнаде по престанку функције, на рецимо пола године. Требало би узимати у обзир колико времена је неко провео на функцији, па тек креирати и решење о накнади - казао је Лаковић.
А проблематику нерационалних трошкова за накнаде више пута је покретао ЦГО. Из те организације су још у фебруару прошле године упутили иницијативу којом је предложио да се ограничи остваривање права на ову спорну привилегију. Предлагали су да се разрешеним функционерима, уместо годину, накнада исплаћује три месеца, да буде у висини просечне нето зараде у Црној Гори. Ипак, чини се да у случају када је реч о привилегијама, не смета ни законско решење које је усвојено захваљујући ДПС-у.

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

"ДА ЛИ СЕ МАКРОН ДРОГИРА?" Јованино питање изазвало смех у студију: "Како да се носе с толиком проблемима..."
ВОДИТЕЉКА Јована Јоксимовић у јутарњем програму на телевизији К1 дотакла се теме Емануела Макрона и спорне ситуације са марамицом и сумњом о употреби опијата, која се проширила друштвеним мрежама.
13. 05. 2025. у 16:57
Коментари (0)