ВРАТИТИ СТАТУС ГРАДА: Которани предају иницијативу председнику Црне Горе Јакову Милатовићу

Милутин СЕКУЛОВИЋ

15. 11. 2023. у 22:32

ПРЕДСЕДНИК Општине Котор Владимир Јокић, предаће председнику Црне Горе Јакову Милатовићу Иницијативу за повратак статуса града Котору. 

ВРАТИТИ СТАТУС ГРАДА: Которани предају иницијативу председнику Црне Горе Јакову Милатовићу

Општина Котор

Потписивање Иницијативе и њено свечано уручење председнику државе биће уприличено 17. новембра 2023. године у Поморском музеју Црне Горе у Котору, палата Гргурина, саопштено је из Канцеларије за комуникације и ПР Општине Котор.

Которани кажу да је Иницијатива утемељена на веровању да Котор, попут Главног града и Престонице, баштини посебну вредност за Црну Гору, што је и препознато од УНЕСКО-а, кроз три уписа на његове листе природне, културне и нематеријалне културне баштине.

- У циљу очувања природног и културно-историјског блага које се налази у Котору, а које представља вредност не само државе Црне Горе, већ целокупне цивилизације, водећи се непрекинутим историјским континуитетом градског живота и градских институција, уверени да ова иницијатива представља неподељено опредељење свих грађана Котора, дубоко верујући у опредељеност Владе Црне Горе да заустави деградацију истинских вредности, те да очува и унапреди положај светске баштине и тиме утврди положај државе Црне Горе у савременој цивилизацији подносимо ову иницијативу, како би Влада Црне Горе у оквиру својих уставних и законских надлежности покренула процедуре измена и допуна Закона о локалној самоуправи, Закона о територијалној организацији Црне Горе, Закона о заштити природног и културно-историјског подручја Котора и других потребних аката, на начин што ће локалној самоуправи у Котору, уместо досадашњег облика Општине, утврдити статус Града Котора - каже се у тексту Иницијативе која ће бити предата председнику Црне Горе.

Пре три године коалиција "За будућност Котора" истакла је да је један од њених приоритета приоритета да Котор коначно добије статус града.

- Несхватљиво је да актуелна власт, како на локалном тако и на државном нивоу, током 30 годишње владавине, није имала слуха а још мање воље да прихвати которску реалност, а то је да је Котор град у правом смислу те речи. Како је могуће да општина која у свом саставу има Стари град нема статус града - казали су уз ове коалиције оодсећајућ да је Котор, због својих карактеристика још у 14 веку имао своју аутономију и Статут града, који је имао снагу Закона.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ФИЦО ЗАГРМЕО: Оно што Брисел ради Србији нема никакве везе са здравим разумом!

ФИЦО ЗАГРМЕО: Оно што Брисел ради Србији нема никакве везе са здравим разумом!

ПРЕМИЈЕР Словачке Роберт Фицо изјавио је данас да ће на самиту ЕУ - Западни Балкан говорити у корист Србије, као и да оно што ЕУ ради Србији нема везе са здравим разумом и да је кажњавају због њених суверених ставова.

17. 12. 2025. у 15:34

СРБЕ СУ РАСТРГЛИ, РАСТРГЛИ СУ ЈЕДАН НАРОД Путин жестоко ударио по Европи: Тамо нема цивилизације, само деградације!

"СРБЕ СУ РАСТРГЛИ, РАСТРГЛИ СУ ЈЕДАН НАРОД" Путин жестоко ударио по Европи: Тамо нема цивилизације, само деградације!

ИСПОСТАВИЛО се да на Западу нема никакве цивилизације, већ само континуирана деградација, изјавио је председник Русије Владимир Путин на проширеном колегијуму Министарства одбране Русије.

17. 12. 2025. у 13:13

Коментари (1)

СЕКА ПОСЛЕ 43 ГОДИНЕ ПРОГОВОРИЛА О ИНТИМНИМ СЦЕНАМА: Након тога сам завршила у болници