ПОПИС МЕЊА ЦРНУ ГОРУ: Након завршеног пописивања, два кључна питања наћи ће се пред владајућом већином
ДВА кључна питања која ће се наћи пред владајућом већином у Црној Гори након обављеног пописа становништва, домаћинстава и станова биће да српски језик као већински добије статус службеног и покретање кампање о доношењу споразума између Црне Горе и Србије о двојном држављанству.
На конгресу ДНП лидер Милан Кнежевић поручио је да неће бити потребно мењати Устав због језика, већ га само допунити, како би се исправила неправда из 2007. Додао је да постоје различити модели добијања црногорског држављанства.
- Разговараћу са председником Србије Александром Вучићем да се врати двојно држављанство. Ми у Србији имамо најмање две Црне Горе, али се ти људи никад Црне Горе нису одрекли и зато тражимо да они имају двојно држављанство. Људи који живе у Србији не би имали могућност гласања у Црној Гори, али би имали двојно држављанство - казао је Кнежевић.
Претходно је председник Скупштине Андрија Мандић најавио је да ће на колегијуму парламента покренути дијалог о измени Закона о држављанству, јер ће, резултати пописа становништва, који је у току, омогућити да се види колико земља има становника.
- Показаће се да у Црној Гори 2023. живи мање људи него 2011. године. Имамо проблем и можемо претпоставити да ће многи млади напустити Црну Гору када уђемо у Европску унију, што ће бити још једно велико осипање становништва - упозорио је Мандић.
Посебни услови за 200 изабраних!
ПРЕТХОДНО ДПС владе су по посебним условима доделиле више од 200 почасних држављанстава! Тако је, према подацима МУП-а Црне Горе, Натанијел Џејмс Ротшилд добио црногорско држављанство. Ту је и некадашњи премијер Тајланда Таксин Шинаватра који је у својој земљи био оптужен због корупције. Црногорско држављанство добио је и Андреј Николаидис, својевремено саветник некадашњег шефа парламента Ранка Кривокапића (СДП), који се "прославио" изјавом да је Његош "геноцидни песник"!
Нерешено питање двојног држављанства не престаје да оптерећује односе Црне Горе и Србије. Није решено ни после пада режима Мила Ђукановића 2020. Од референдума за обнову независности 2006. забрањена су два пасоша. Тадашња званична Подгорица је остала чврста при ставу да Србија не даје своје држављанство њеним држављанима, ако се они претходно нису одрекли црногорског, док се Београд позива на домаћи закон који дозвољава да се има и држављанство друге државе без отпуста "матичног".
Покушај Владе Здравка Кривокапића да измени прописе који се тичу држављанства и бирачког списка није заживео, јер је изазвао љутњу оних Црногораца који су сматрали да се ради о "наставку посрбљавања Црне Горе". Закон о црногорском држављанству предвиђа да неко може стећи држављанство уколико је његов пријем "од посебног значаја за државни, научни, привредни, културни и други интерес Црне Горе". У том случају странац не мора да испуни остале обавезе из тог закона, које се односе на отпуст из другог држављанства, непрекидни боравак у Црној Гори од 10 година и друго.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)