АФРИЧКА КУГА СВИЊА У НИКШИЋКОЈ ОПШТИНИ: Први пут се у Црној Гори појавио опасни вирус

Велиша КАДИЋ

14. 01. 2024. у 18:34

Присуство вируса афричке куге свиња, први пут у Црној Гори, потврђено је код две угинуле дивље свиње, пронађене на територији општине Никшић, у граничном подручју са Босном и Херцеговином, саопштила је Управа за безбедност хране, ветерину и фитосанитарне послове

АФРИЧКА КУГА СВИЊА У НИКШИЋКОЈ ОПШТИНИ: Први пут се у Црној Гори појавио опасни вирус

ЕПА

-Ветеринарска амбуланта 'Никшић' је, 12.01.2023. године, од ловачког друштва Братогошт, примила информацију о проналаску две угинуле дивље свиње. По пријему обавештења, ВА Никшић је по налогу ветеринарског инспектора, у сарадњи са ловачким друштвом, извршила узорковање и нешкодљиво уклањање лешева. Одговарајући узорци за лабораторијско испитивање су достављени Специјалистичкој ветеринарској лабораторији у Подгорици, која је одмах по пријему извршила неопходна дијагностичка испитивања. Дана 14.01.2024. године, Специјалистичка ветеринарска лабораторија је прописаним дијагностичким испитивањим утврдила присуство вируса афричке куге свиње у узорцима оба леша - истиче се у саопштењу.

Према подацима Светске организације за здравље животиња, болест је у Европи присутна од 2007. године и незаустављиво се шири европским континентом, код домаћих и дивљих свиња. Стога је, наводе из Управе, било очекивано да ће се болест појавити и у Црној Гори.

Појашњавају да ова болест није зооноза, односно да људи не могу оболети од вируса афричке куге свиња, али истичу да месо оболелих животиња није подобно за исхрану.

- Афричка куга свиња, од које оболевају искључиво домаће и дивље свиње, са смртношћу од готово 100 одсто, брзо се шири и проузрокује велике економске губитке. Болест се најчешће шири контактом болесних са здравим свињама, контаминираном храном, водом и простирком, одећом, обућом, опремом и превозним средствима, као и лешевима угинулих или закланих животиња - наводи се у саопштењу.

Како би се болест правовремено ограничила и сузбила, наглашавају, од изузетног је значаја да се Управи пријави сваки леш, односно угинула дивља свиња, како би била уклоњена на нешкодљив начин од стране надлежне ветеринарске службе, и самим тим смањена могућност настанка нових случајева. Подсећају и да је сваки држалац свиња у обавези да пријави сваку промену здравственог стања, као и свако угинуће свиња на газдинству, надлежној ветеринарској амбуланти.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
3 МИЛИОНА СЛЕПАЦА У ХРВАТСКОЈ: Томпсон - то није будала! Наши хероји су давно починили масакр, а чији смо ми?

3 МИЛИОНА СЛЕПАЦА У ХРВАТСКОЈ: "Томпсон - то није будала! Наши 'хероји' су давно починили масакр, а чији смо ми?"

"ЧИЈИ смо ми? Питајте Загребачку банку, Привредну банку, питајте Хрватску народну банку... Питајте све оне који нам се свакодневно церекају са свих портала и реците, имате Хрватску."

11. 02. 2025. у 17:12

Коментари (0)

ТЕНИСКА РЕВОЛУЦИЈА: Ово је незапамћено! Тачка после које нема повратка