"БОЖЕ ПРАВДЕ" ЈЕ ХИМНА СВИХ СРБА, МА ГДЕ ЖИВЕЛИ: У Пљевљима одржана академија поводом Сретења
У ПЉЕВЉИМА, у препуној сали Центра за културу, синоћ је одржана Свечана академија поводом 220 година од Првог српског устанка и 189 година од доношења Сретењског устава.
Сретењска академија у пљеваљском Центру за културу, почела је интонирањем химне „Боже правде“ и беседом владике милешевског г. Атанасија који је благословио присутне и учеснике Академије.
Председник Општине Пљевља др Дарио Вранеш осврнуо се на значај Првог српског устанка, истакавши да је празник Сретење значајан за све Србе без обзира гдје они живели.
- Овде вечерас смо се окупили да кажемо и покажемо да је овај празник заједнички празник, а химна Боже правде заједничка химна свих Срба ма где живели. Ништа мање од било којих у Републици Србији, сутра је празник и пљеваљских Срба. Нас које од наше етничке матице дели превој који се зове Јабука. Ту јабуку су вековима они који нам не мисле добро свим силама покушавали да претворе у јабуку раздора. Тако је било и до пре четири године, али је упркос свему, кроз све време, та јабука била, остала и биће јабука братске слоге и љубави, јабука која спаја и позива на јединство - казао је Вранеш.
Он је истакао да историја пљеваљског краја, као у добром делу и историја целе Старе Српске Херцеговине или војводства Светог Саве, није случајно остала све до данас у доброј мери непозната.
- Ова српска земља, расадник српског народа кроз векове, имала је и још увек има много непријатеља којима не одговара истинита прича о њеној улози и значају у укупној историји српског народа - казао је Вранеш.
Додао да није случајно што је срце српских земаља одвајкада подељено границама које су утврђивали душмани.
- Зар може бити случајно што је на само неколико десетина километара одавде тромеђа, на којој се, како се некад говорило, сусрећу три царевине, а са сваке стране те тромеђе живи од искона исти народ? Зар је случајно Отоманска империја учинила све да подручје Старе Рашке и Старе Херцеговине поислами иако између Петрове Цркве у Старом Расу и манастира Завала у Поповом Пољу има стотину манастира и цркава старијих од сваке џамије у Стамболу? Зар је случајно на Берлинском конгресу, када је добио војну управу над овим крајем, Аустро-угарски министар иностраних послова Гроф Андраши пред свима ускликнуо: „Забо сам глогов колац у срце српства!“?-упитао је Вранеш констатујући да управо у том прималном крику истинског варварина стоји и одговор на претходна питања!
-Ово овде је срце српства и било и јесте и биће! Свака генерација Срба са ових простора је то доказала на начин да се не постиди пред прецима - навео је Вранеш.
Он је поручио да је Први српски устанак само круна вишевековне борбе српског народа за слободу и самосталност, а вожд Карађорђе је стао само начело непрегледне колоне витезова који су пре њега пали на олтар отаџбине.
-Десетине и стотине наших предака из пљеваљског краја похитало је у сусрет ка Сјеници и Карађорђевим устаницима. Готово да нема породице у пљеваљском крају из које бар једна мушка глава са полетом није стала под Карађорђев барјак. Остало је записано да је свих 11 Светотројичких калуђера кренуло у помоћ устаницима а манастир је остао чувати само један стари калуђер - рекао је Вранеш.
Он је подсетио да није случајно што је Пљеваљска добровољачка бригада под јесен 1915. године, заједно са Дурмиторским одредом, бригадама из доњег Полимља и браћом преко Дрине три пуна месеца бранила бок српске војске која је одступала преко Албаније и није тек тако 103 борца Пљеваљске бригаде одликовано златном медаљом Обилића.
- У тој тромесечној неравноправној бици против елитне аустроугарске армије сваки трећи Пљевљак није се вратио свом огњишту него је или погинуо на бојном пољу или самро од глади у концентрационим логорима тадашње цивилизоване Европе - рекао је Вранеш.
Присутни су уживали уз звуке гусала народног гуслара Саше Лакетића, као и уз етно појање сестара Љиљанић, док је група КУД „Пљевља“ одушевила присутне репертоаром српских народних игара. Велики утисак оставио је глумац Иван Вучковић који је на тренутак и одушевљење публике оживио Вожда Карађорђа.
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)