ДО ВОДЕ "СПЕЦИЈАЛНИМ ВЕЗАМА": Решење за Билећко језеро после сусрета са Додиком
ДУГОГОДИШЊИ проблем коришћења вода Билећког језера које делом припада никшићкој општини могао би ускоро да буде решен.
Управо је он један од неколико тачака предложеног споразума о специјалним везама који је председник Републике Српске Милорад Додик доставио председнику Скупштине Црне Горе Андрији Мандићу у Подгорици. Из Електропривреде Црне Горе су поручили да Црна Гора има право на део хидроенергетског потенцијала Билећког језера и да ће се коначно решење тражити у одговарајућем преговарачком поступку.
Билећко језеро је вештачка акумулација, настала 1965. изградњом бране на реци Требишњици, која у дужини од 11 километара, разграничава Црну Гору и Републику Српску. Четири петине површине језера су у општини Билећа у РС, а једна петина, односно 18 одсто, припада никшићкој општини у Црној Гори. Струју из хидроенергетског система "Требишњица" добијају БиХ и Хрватска. Бројни покушаји Црне Горе који су ишли преко Сарајева, да се са БиХ договори шта јој припада од тог хидроенергетског потенцијала, били су безуспешни.
Црна Гора за разлику од Хрватске није учествовала у изградњи система "Требишњица". Из Министарства енергетике и рударства подсећају да држава никад није дала писану сагласност за његову реализацију и потапање дела своје територије. То одобрење је, наводе, дала савезна комисија за воде СФРЈ, без писане сагласности црногорске стране.
Потоп
ПОВРШИНОМ од око 33 квадратна километра, потопљено је више од пет милиона квадратних метара црногорске територије. Највећа дубина језера је 104 метра и налази се на око 400 метара надморске висине. Подизањем воде потопљене су куће и имања села Паник, Орах, Чепелица, Задубље и Мируше.
На недавном састанку председника Скупштине ЦГ Мандића, председника Одбора директора ЕПЦГ Милутина Ђукановића, председника Општине Никшић Марка Ковачевића и њихових колега из Републике Српске –генералним директором ЕРС Луке Петровића и градоначелника Требиња Мирка Ћурића, наглашено је да је потребно што пре наћи решење да се део вода које се налазе у Билећком језеру, а припадају Црној Гори, као и коришћење у виду земљишта које је потопљено за потребу изградње самог језера, валоризују на корист Црне Горе, а првенственом општине Никшић. Током састанка је апострофирано да су Никшић и Требиње у јулу прошле године на Вучјем долу постали градови побратими, чиме је „овековечена традиционална слога која краси односе ова два града у прошлости“.
-Драго ми је што постoји добра воља са обе стране да се то питање реши на обострано задовољство. Општина Никшић ће у комуникацији са Владом Црне Горе покушати да нађе модел по ком би остварила приходе који јој евентуално припадају, поручио је Ковачевић.
У дубинама језера остало је неколико цркава! Житељи села Мируше подигли су цркву посвећену Светом Сави, сличну оној која је остала на дну aкумулације. Манастир Косијерево премештен је у Петровићима такође у никшићкој општини. Под водом су остали шпиља у Реповића продоли , као и Божовића пећина, старо насеље у Служницама, римски пут који је водио све до Цавтата...
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)