КАД БОГ ОДЛУЧИ, НЕ МОЖЕ ЗАКОН ПОЛ ДА ПРОМЕНИ: Нацрт о правном препознавању родног идентитета узбуркао Црну Гору
ДА ли ће Црногорци успети да се одбране од најновијег удара на њихов идентитет, породицу и корене, или ће оне вредности које су наследили од својих предака бацити у Морачу?
Закон о правном препознавању родног идентитета на основу самоодређења, чији је нацрт припремило Министарство људских и мањинских права подигао је на ноге већинску Црну Гору, иако из овог владиног ресора поручују да је сврха закона да се сваком омогући да живи у складу са својим родним идентитетом у циљу њихове добробити и менталног здравља.
Нацртом се прописује право црногорским држављанима да промене ознаке пола, имена и матичног броја, укључујући и деци старијој од 15 година, уколико су родитељи сагласни.
Закон предвиђа и забрану стављања назнаке о промени пола на нови документ, док у ресорном Министарству сматрају да су водили рачуна да, на пример, промена ознаке пола код родитеља не сме негативно утицати на одлуку институција о родитељским правилима или старатељству над децом.
Посебно је забрањено законом тражити да особа која тражи промену ознаке пола обавља прегледе или пружи доказе о обављеним медицинским прегледима и интервенцијама. Из министарства су напоменули да се управо трансродне особе и даље суочавају са процесом стерилизације како би промениле ознаку пола у документима. Сматрају да ће им усвајањем овог закона бити омогућена промена ознаке пола и матичног броја у личним документима без обавезе да претходно обаве медицинске интервенције.
Да би закон заживео, мора се наћи у Скупштини пред посланицима.Лидер Демократске народне партије и посланик Милан Кнежевић има јасан став о овом питању.
- Уколико се овај и овакав закон нађе на дневном реду црногорског парламента, ДНП га неће подржати. Свакако смо спремни да учествујемо у свим активностима које иду у правцу измена оваквог закона који у потпуности урушава традиционални и духовни идентитетски код Црне Горе. Врло је забрињавајуће да је неко могао да размишља у том правцу, али свакако последњу реч ће дати посланици. Оно што очекујем је да ће то бити став парламентарне већине и да нико неће подржати нешто што би могло да изазове нове тензије и конфузију у држави - каже за "Новости" Кнежевић.
Шта су слободе
- ЗАШТО бих, ако сам као мати желела сина и родила мушко чедо, након неког периода његовог одрастања "инсистирала" да се он претвори у нешто противприродно, противчовечно зарад амбиција и "модерности" ћудљивог Запада? Ко има право да преобрази лепоту, женственост и нежност моје кћери или да јој наметне нешто неприродно што ниједна нормална мати не би пожелела. Чему све то? У шта се протворио савремени човек? Чему тежи? Сва објашњења своде се на теорије о слободама модерног човека. Не мислим да су то слободе - истиче Милица Бакрач.
Митрополија црногорско-приморска упозорила је власт у Подгорици да не усвајају овај закон, оцењујући га као сулуд и бесмислен, поручујући да о том питању не сме бити погађања. Наводећи да су се литијама 2020. године борили за право да искажу шта је по мишљењу цркве добро, а шта лоше за јавни морал и напредак друштва, из Митрополије су оценили неприхватљивим да дете одређује свој пол "насупрот оном који је добио од Бога". Истичу да "црква Христова има разумевања за особе које су промениле пол из саосећања према личним патњама и емотивним траумама, али не разумеју доношење закона који "такву трауму шири на целу популацију".
Свештеник Миодраг Тодоровић за "Новости" каже да са овим појавама треба да будемо опрезни како бисмо сазнали одакле оне извиру.
- Није добро да човек устаје против божјег домостроја, а то је нешто што је много савршеније од људске памети која је увек под знаком питања. Човек има слободу коју му је Бог дао и зато та слобода повлачи велику одговорност. Позивам сваког човека да стави руку на своје срце пре него за нешто гласа, и да види да ли би он то прихватио да има у својој кући, да ли би то предложио своме детету. Олако прихватање је неодговорно. Потребни су велика пажња и велики опрез, јер децу не треба гурати у експерименте. Да се не дискриминише божији закон, јер је он вечан, а све ове људске приче могу бити од данас до сутра - каже Тодоровић.
Много је бриге и зебње унео овај закон у црногорским традиционалним породицама. Бројне мајке, стубови фамилија, забринуте су за будућност своје деце. Једна од њих је и песникиња Милица Бакрач из Никшића.
- Ових дана, осим снажног земљотреса који је све нас у Црној Гори уплашио и изненадио, потреса нас још нешто, погубније и по децу и по родитеље, а то је идеја о нацрту о правном препознавању родног идентитета, на основу неког самоодређења, којим би се вршила промена пола након петнаест година старости човека. Какве да буду реакције једне мајке из Црне Горе која је родила кћерку и сина, при том су обоје потпуно здрава деца, свесна свог идентитета у сваком смислу речи. Треба да се запитамо, чија је идеја да наша деца буду подвргнута промени пола и коме је стало до остварења таквих анти-људских циљева. Да се разумемо, као мајка и писац немам ништа против људских слобода и избора, али, и те како, противим се урушавању традиционалне породице и промене њеног идентитета - каже Милица Бакрач.
Због утицаја који овај закон може да има на целокупно друштво у Црној Гори и значаја питања на које се односи, група грађана покренула је петицију путем друштвених мрежа, захтевајући да се о самом закону о препознавању родног идентитета на основу самоодређења одлучује на референдуму.
Препоручујемо
ШТА ЈЕ ОВО У РЕЦИ ЛИМ? Еколошки акцидент у Бијелом Пољу, црна течност пуштена у воду
18. 03. 2024. у 21:26
ВЕДРАНА РУДАН САОПШТИЛА ДА УМИРЕ: Потресна објава хрватске списатељице
ХРВАТСКА списатељица Ведрана Рудан месецима се бори с канцером, а сада је објавила тужну колумну у којој је саопштила "да умире".
15. 01. 2025. у 10:17
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)