ПОД НАДЗОРОМ И У ТОАЛЕТУ? МУП Црне Горе камере има које грађане могу снимати у сопственом стану
МИНИСТАРСТВО унутрашњих послова поседује видео-надзор за контролу јавних површина, али и софтвер који омогућава препознавање лица. Такве камере постављене су у Подгорици, Будви и Бару, показало је истраживање БИРН-а. Док у МУП-у ћуте, из Агенције за заштиту личних података тврде да камаре јесу постављене, али да нису повезане на споран софтвер. Ипак, у БИРНУ су забринути због могућег кршења људских права, наводећи да те камере грађане могу снимати и у сопственом стану.

Фото Shutterstock
Подаци које је БИРН-у доставила АЗЛП показали су да је црногорски МУП набавио софтвер за препознавање лица Бетер Тумороу који производи израелска компанија "Ени Вижн". Током надзора 2021. и 2022. године АЗЛП је утврдила да су такве камере биле укључене, али да оне нису повезане на софтвер за препознавање лица, који је у том моменту био у фази израде.
Из МУП нису одговорили на питања у вези са детаљима набавке софтвера и камера за видео-надзор, као ни да ли је током тестног режима рађена биометријска анализа, колико је постављено камера, на којим локацијама, да ли снимају сва лица на јавној површини и на који начин се обрађују подаци. Законом је предвиђено да пре сваке аутоматске обраде биометријских података МУП мора тражити сагласност АЗЛП, јер то представља посебан ризик за лична права и слободе.
А управо за та права забринути су у БИРН-у. Како наводи директор те истраживачке мреже, Вук Мараш, овај систем може се лако злоупотребити и негативно се рефлектовати на све грађане.
Тужилаштво испитује тендер
ИЗ Основног државног тужилаштва у Подгорици саопштили су да је формиран предмет поводом тендера за набавку система за видео-надзор из 2019. године, наводећи да је он у поступку извиђаја.
- Због заштите интереса поступка, нисмо у могућности да саопштимо више детаља - рекао је руководиоц ОДТ-а Душко Милановић.
- Надам се да ће Агенција за заштиту личних података укинути дозволу МУП-у и да ће се све кренути испочетка. Овде је опсег кршења људских права огроман и то није могуће за државу која планира да уђе у ЕУ и која мора да поштује стандарде приватности. На потезу је Агенција за заштиту личних података - поручио је Мараш.
МУП је у јулу 2019. године, када је њиме руководио Мевлудин Нухоџић, од Агенције тражио сагласност за увођење видео- надзора на територији Подгорице, Бара, Будве и Цетиња у циљу повећања степена заштите безбедности људи и имовине. Систем је постављен у три града, док на Цетињу камере нису монтиране. Агенција је дала сагласност да се камере поставе на 35 локација у Подгорици, од чега је девет локација за камере за препознавање лица. Агенција је контролисала рад система у Подгорици 2021. године, а годину касније у Бару и Будви, када је видео-надзор радио у тестном режиму. Систем и даље није званично пуштен у рад.

"НОВОСТИ" САЗНАЈУ: Након Литваније, још једна држава забранила прелет српског авиона до Москве
НАКОН Литваније, и летонске власти забраниле су прелет српског авиона до Москве у коме је требало да буде председник Србије Александар Вучић, сазнају "Новости".
06. 05. 2025. у 18:27

НЕБЕНЗЈА ОДУВАО ЛАЖНОГ ВИСОКОГ ПРЕДСТАВНИКА ШМИТА, ПА ИЗАШАО ИЗ САЛЕ: Нећу да те слушам, немаш право да говориш!
У САВЕТУ безбедности Уједињених нација је у току редовна полугодишња седница о ситуацији у БиХ на којој је руски амбасадор Василиј Небензја изјавио је да Кристијан Шмит нема право да говори у име међународне заједнице у Савету безбедност, а онда изашао из сале не желевши да га слуша.
06. 05. 2025. у 17:03

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: "Било је лепо..."
НЕ СТИШАВАЈУ се приче о разводу Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера. Иако се бивша тениска шампионка и немачки фудбалски ас годинама представљају као складан пар, друштвене мреже и медији последњих недеља брује о наводној кризи у браку и разводу.
04. 05. 2025. у 11:07 >> 11:11
Коментари (0)