ПОДРШКА ЗАВИСИ ОД УТИЦАЈА НА ТАРУ: Став Владе о изградњи хидроелектране "Бук-Бијела"
ЦРНА Гора, како је одлучено раније, неће бити део пројекта изградње хидроелектране Бук-Бијела, чију реализацију планирају Република Српска и Србија. Ипак, подржаће их у томе у случају да се тиме не угрожава екологија Црне Горе, поручио је министар енергетике и рударства Саша Мујовић. Какав ће коначан став заузети држава, зависи си од оцене надлежног ресора – Министартсва туризма и екологије.
Министарство енергетике и рударства Црне Горе одбило је предлог да учествује у изградњи хидроелектране „Бук Бијела”, саопштено је још раније из тог ресора. Како су тада казали, то питање је за Црну Гору завршено још 2004. године скупштинском Декларацијом о заштити реке Таре, али и Унесковим извештајем из 2005. године чиме је стављена тачка на идеје о градњи хидроелектрана на овом подручју које би могле утицати на 'сузу Европе'“. Након недавне посете требињу, Мујовић је саопштио да ће Црна Гора покушати да буде конструктивна у пројекту који Република Српска планира у сарадњи са Србијом, али „у оној мери у којој пројекат не угрожава Црну Гору.
-Знамо да пројекат има одређених проблема у самом процесу реализације. Један део се тиче и Црне Горе у смислу да постоје одређене дилеме да ли он се еколошког аспекта угрожава Црну Гору. То је под ингеренцијом црногорског министарства за туризам и екологију. Видећемо какав је њихов став, видећемо какве су анализе везано са тог аспекта - казао је Мујовић и додао да ако тај пројекат нема негативних утицаја на животну средину, Црна Гора жели да се реализује.
Експертски тим
-НАКОН покретања спора, министарства екологије Црне Горе и Републике Српске договорила су се о формирању експертског тима који ће испитати могући утицај ХЕ Бук Бијела на реку Тару у Црној Гори. У јулу 2023. године БиХ и Црна Гора основале су заједничку радну групу за решавање проблема у везаи са пројектом ХЕ Бук Бијела. Тада је у договору посредовао секретаријат енергетске заједнице. Из Владе Републике Српске је саопштено да ће урадити додатну еколошку студију како би се анализирали ефекти градње хидроелектране у Национални парк Дурмитор у Црној Гори који је под заштитом организације Унеско- саопштили су недавно из ЕПЦГ.
Какоо је нагласаио, у том случају жели да се тај пројекат реализује, да Република Српска, да Босна и Херцеговина, да Србија имају највећу могућу бенефит.
-У обавези смо да штитимо наше интересе, а све што је ван тога је апсолутно недопустиво. Једноставно, ако нема ништа спорно са аспекта заштите наших интереса, онда срећно било и дај Боже да се тај пројекат што пре реализује - саопштио је Мујовић.
Због планиране градње хидроелекртране на Дрини, Црна Гора је покренула судски спор пред УНЕСЦО-ом и то због могућег негативног утицаја на Тару, односно простор Националног парка Дурмитор. Из Електропривреде Црне Горе навели су да прате дешавања у вези са овим спором.
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)