ПОДРШКА ЗАВИСИ ОД УТИЦАЈА НА ТАРУ: Став Владе о изградњи хидроелектране "Бук-Бијела"
ЦРНА Гора, како је одлучено раније, неће бити део пројекта изградње хидроелектране Бук-Бијела, чију реализацију планирају Република Српска и Србија. Ипак, подржаће их у томе у случају да се тиме не угрожава екологија Црне Горе, поручио је министар енергетике и рударства Саша Мујовић. Какав ће коначан став заузети држава, зависи си од оцене надлежног ресора – Министартсва туризма и екологије.
Министарство енергетике и рударства Црне Горе одбило је предлог да учествује у изградњи хидроелектране „Бук Бијела”, саопштено је још раније из тог ресора. Како су тада казали, то питање је за Црну Гору завршено још 2004. године скупштинском Декларацијом о заштити реке Таре, али и Унесковим извештајем из 2005. године чиме је стављена тачка на идеје о градњи хидроелектрана на овом подручју које би могле утицати на 'сузу Европе'“. Након недавне посете требињу, Мујовић је саопштио да ће Црна Гора покушати да буде конструктивна у пројекту који Република Српска планира у сарадњи са Србијом, али „у оној мери у којој пројекат не угрожава Црну Гору.
-Знамо да пројекат има одређених проблема у самом процесу реализације. Један део се тиче и Црне Горе у смислу да постоје одређене дилеме да ли он се еколошког аспекта угрожава Црну Гору. То је под ингеренцијом црногорског министарства за туризам и екологију. Видећемо какав је њихов став, видећемо какве су анализе везано са тог аспекта - казао је Мујовић и додао да ако тај пројекат нема негативних утицаја на животну средину, Црна Гора жели да се реализује.
Експертски тим
-НАКОН покретања спора, министарства екологије Црне Горе и Републике Српске договорила су се о формирању експертског тима који ће испитати могући утицај ХЕ Бук Бијела на реку Тару у Црној Гори. У јулу 2023. године БиХ и Црна Гора основале су заједничку радну групу за решавање проблема у везаи са пројектом ХЕ Бук Бијела. Тада је у договору посредовао секретаријат енергетске заједнице. Из Владе Републике Српске је саопштено да ће урадити додатну еколошку студију како би се анализирали ефекти градње хидроелектране у Национални парк Дурмитор у Црној Гори који је под заштитом организације Унеско- саопштили су недавно из ЕПЦГ.
Какоо је нагласаио, у том случају жели да се тај пројекат реализује, да Република Српска, да Босна и Херцеговина, да Србија имају највећу могућу бенефит.
-У обавези смо да штитимо наше интересе, а све што је ван тога је апсолутно недопустиво. Једноставно, ако нема ништа спорно са аспекта заштите наших интереса, онда срећно било и дај Боже да се тај пројекат што пре реализује - саопштио је Мујовић.
Због планиране градње хидроелекртране на Дрини, Црна Гора је покренула судски спор пред УНЕСЦО-ом и то због могућег негативног утицаја на Тару, односно простор Националног парка Дурмитор. Из Електропривреде Црне Горе навели су да прате дешавања у вези са овим спором.
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)