ПОДРШКА ЗАВИСИ ОД УТИЦАЈА НА ТАРУ: Став Владе о изградњи хидроелектране "Бук-Бијела"
ЦРНА Гора, како је одлучено раније, неће бити део пројекта изградње хидроелектране Бук-Бијела, чију реализацију планирају Република Српска и Србија. Ипак, подржаће их у томе у случају да се тиме не угрожава екологија Црне Горе, поручио је министар енергетике и рударства Саша Мујовић. Какав ће коначан став заузети држава, зависи си од оцене надлежног ресора – Министартсва туризма и екологије.

влада цг
Министарство енергетике и рударства Црне Горе одбило је предлог да учествује у изградњи хидроелектране „Бук Бијела”, саопштено је још раније из тог ресора. Како су тада казали, то питање је за Црну Гору завршено још 2004. године скупштинском Декларацијом о заштити реке Таре, али и Унесковим извештајем из 2005. године чиме је стављена тачка на идеје о градњи хидроелектрана на овом подручју које би могле утицати на 'сузу Европе'“. Након недавне посете требињу, Мујовић је саопштио да ће Црна Гора покушати да буде конструктивна у пројекту који Република Српска планира у сарадњи са Србијом, али „у оној мери у којој пројекат не угрожава Црну Гору.
-Знамо да пројекат има одређених проблема у самом процесу реализације. Један део се тиче и Црне Горе у смислу да постоје одређене дилеме да ли он се еколошког аспекта угрожава Црну Гору. То је под ингеренцијом црногорског министарства за туризам и екологију. Видећемо какав је њихов став, видећемо какве су анализе везано са тог аспекта - казао је Мујовић и додао да ако тај пројекат нема негативних утицаја на животну средину, Црна Гора жели да се реализује.
Експертски тим
-НАКОН покретања спора, министарства екологије Црне Горе и Републике Српске договорила су се о формирању експертског тима који ће испитати могући утицај ХЕ Бук Бијела на реку Тару у Црној Гори. У јулу 2023. године БиХ и Црна Гора основале су заједничку радну групу за решавање проблема у везаи са пројектом ХЕ Бук Бијела. Тада је у договору посредовао секретаријат енергетске заједнице. Из Владе Републике Српске је саопштено да ће урадити додатну еколошку студију како би се анализирали ефекти градње хидроелектране у Национални парк Дурмитор у Црној Гори који је под заштитом организације Унеско- саопштили су недавно из ЕПЦГ.
Какоо је нагласаио, у том случају жели да се тај пројекат реализује, да Република Српска, да Босна и Херцеговина, да Србија имају највећу могућу бенефит.
-У обавези смо да штитимо наше интересе, а све што је ван тога је апсолутно недопустиво. Једноставно, ако нема ништа спорно са аспекта заштите наших интереса, онда срећно било и дај Боже да се тај пројекат што пре реализује - саопштио је Мујовић.
Због планиране градње хидроелекртране на Дрини, Црна Гора је покренула судски спор пред УНЕСЦО-ом и то због могућег негативног утицаја на Тару, односно простор Националног парка Дурмитор. Из Електропривреде Црне Горе навели су да прате дешавања у вези са овим спором.

"ДА ЛИ НАС ЈЕ ТРАМП ПРЕВАРИО?" Немачки медији брује, шок у Берлину због слања америчких система "патриот" Украјини
ТО ЈЕ била велика нада у заштити од Путинових ракета: у понедељак је председник САД Доналд Трамп најавио да ће Украјини бити испоручено оружје, али да ће Европљани морати све да плате. Сада се испоставља да Немачка неће само финансирати, већ ће морати и сама да испоручи сопствену противваздушну одбрану, иако је већ сада у дефициту, пише немачки Билд.
19. 07. 2025. у 10:22

СКАНДАЛ ТРЕСЕ НЕМАЧКУ: Погледајте колико је Аналена Бербок потрошила на шминку за само три месеца
КАБИНЕТ бившег немачког канцелара Олафа Шолца издвојио је скоро 590.000 евра из јавних средстава за шминкање и уређивање изгледа државних функционера у периоду од 2022. до марта 2025. године, пише Билд позивајући се на податке немачке владе.
19. 07. 2025. у 11:16

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)