У ИГРИ ЗА "ЖЕЛЕЗАРУ" ТРИ ФИРМЕ: Нови закупац до 10. јуна познат
ДИРЕКТОРИ Електропривреде прихватили су понуду швајцарске компаније "8Б капитал" за закуп никшићке железаре.
Влада ЦГ
У тој државној компанији су оптимистични када је реч о будућности фабрике, а радници се надају да ће нови инвеститор бити бољи него претходни. Ипак, министар енергетике и рударства тврди да су актуелне још две понуде, те ће се све разматрати на седници Владе најкасније до 10. јуна.
Према речима руководиоца сектора у ЕПЦГ, Томаша Дамјановића, ово су позитивне вести и за Железару и за ЕПЦГ, која је и покретач ове иницијативе.
- Али и за све оне компаније које, када је Железара у пуном производном капацитету, сарађују са њом. Дакле, то је нешто што погодује не смао нашем систему, ЕПЦГ групи, него и црногорској привреди најшире гледано - поручио је Дамјановић.
Нацрт уговора за закуп Железаре који су доставили Швајцарци, из Електропривреде појашњавају, у складу је са јавним позивом.
Радници
- ЗАХВАЉУЈУЋИ претходним инвеститорима и Железара и држава остајале у минусу, а радници на улици. Надамо се да ће са новим улагачима бити боље. Што се тиче процеса производње у Челичани и Ковачници, радници су спремни - поручио је Иван Вујовић испред Синдиката радника Железаре.
- Између осталог обавеза закупца је да уплати аванс или да да гаранције за све своје трошкове на почетку сваког пословног месеца - закључио је Дамјановић. - Обавеза је инвеститора да покрене производњу у од шест до 12 месеци, месечно производи 1.500 тона готових производа, плаћа месечну закупнину 31.000 евра, и за шест месеци број радника са 25 повећа на 150.
Министар Мујовић тврди да су у игри за преузимање фабрике и турска компанија "Енек" и "Дуферко", једна од најреномиранијих компанија у производњи челика.
- Понуде су на столу и као влада ћемо се изјаснити о њима најкасније до 10. јуна - поручио је Мујовић.
Препоручујемо
НОЖЕМ ПРЕТИО СУПРУЗИ: Тражио да бира или да је он убије или да скочи у реку
12. 01. 2026. у 20:08
ДАЈКОВИЋ О СРАМНОМ ПОТЕЗУ МУЈОВИЋА: Кажњен сам зато што сам стао уз Србе у Зети
12. 01. 2026. у 18:52
ЗАКОН О АНЕКСИЈИ ГРЕНЛАНДА ПРЕДАТ КОНГРЕСУ: "Доделити му статус савезне државе САД"
АМЕРИЧКИ републикански конгресмен Ренди Фајн поднео је предлог закона који предвиђа „анексију и доделу статуса савезне државе“ Гренланду у оквиру Сједињених Америчких Држава, наводи се у саопштењу које је објавио законодавац.
12. 01. 2026. у 21:16
ОВО ЈЕ ГЛАВНИ УДАРАЦ ЗА НАТО И КИЈЕВ: У нападу „орешником“ уништена фабрика од великог значаја (ВИДЕО)
НАПАД „орешником“ онеспособио је Лавовску државну фабрику за поправку авиона, саопштило је Министарство одбране Русије.
12. 01. 2026. у 15:27
БАЛКАНЦИ О ЖИВОТУ У ЕВРОПИ: Пустиће те да цркнеш - ти њега угостиш гозбом, он мисли да си сељачина
МНОГИ сањају о животу у Немачкој, Аустрији или Швајцарској, замишљајући мир, ред и бољи стандард. Ипак, искуства наших људи који су се преселили откривају да живот у западној Европи често носи неочекиване изазове који могу шокирати оне који су навикли на балканску спонтаност и топлину.
13. 01. 2026. у 10:22
Коментари (0)