ДРЖАВНИ ДУГ ЗАСАД ПОД КОНТРОЛОМ: За Црну Гору 2025. велики финансијски изазов

Ива Стојадиновић

05. 08. 2024. у 07:00

УКУПАН јавни дуг Црне Горе на крају јуна износио је 4,54 милијарде евра, што је 62,37 одсто бруто домаћег производа. Када се урачунају и депозити, дугови Црне Горе уклапају се у критеријуме које предвиђају ЕУ правила. Ипак, аналитичари упозоравају да ће наредна година бити изазовна када је реч о управљању дуговима, али и да је за наредне три године предвиђено задужење од око три милијарде.

ДРЖАВНИ ДУГ ЗАСАД ПОД КОНТРОЛОМ: За Црну Гору 2025. велики финансијски изазов

Фото Shutterstock

- Узимајући у обзир депозите Министарства финансија и 38.480 унци злата, нето јавни дуг Црне Горе, на крају јуна износио је 3,91 милијарду евра односно 53,67 одсто БДП. Након повећања јавног дуга у првом кварталу, примарно услед реализације емисије обвезница на међународном тржишту, у износу од 687,76 милиона евра, током другог квартала дошло је до смањења јавног дуга, у односу на 31. март за 193,84 милиона, пре свега као резултат редовне отплате дуга - наводи се у Извештају о државном и јавном дугу.

Да се јавним дугом за сада управља ефикасно, оценио је економски аналитичар Предраг Зечевић. Ипак, напомиње да Црну Гору већ наредне године очекује велики изазов.

- На наплату нам стиже 750 милиона евра које је задужила Влада Здравка Кривокапића. Осим тога, Термоелектрана ће бити ван погона шест до девет месеци, што значи да ће нам бити неопходан увоз струје - каже Зечевић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

СУДАР ТИТАНА: Како је НАТО изгубио рат против Русије?