ВЛАДА ИЗНАД СКУПШТИНЕ: Располагање државном имовином, вредном до 300 милиона евра, биће искључива надлежност Владе ЦГ

В.К.

15. 08. 2024. у 05:00

РАСПОЛАГАЊЕ државном имовином, вредном до 300 милиона евра, биће искључива надлежност Владе Црне Горе, уколико посланици дају подршку предлогу измена и допуна Закона о државној имовини, који је кабинет премијера Милојка Спајића недавно усвојио. Овај закон нашао се на дневном реду Скупштине Црне Горе на седници која је заказана сутра (петак).

ВЛАДА ИЗНАД СКУПШТИНЕ: Располагање државном имовином, вредном до 300 милиона евра, биће искључива надлежност  Владе ЦГ

Влада ЦГ

Предложеним законским решењем донетим без јавне расправе, удвостручена је вредност државне имовине о којој може одлучивати Влада, без парламента.

Скупштина Црне Горе неће више одлучивати о стварима и добрима у државној имовини који су вреднији од 150 милиона евра, како то прописује постојећи закон, већ ће јој то право приписати само у случају да се ради о имовини вреднијој од 300 милиона евра. На тај начин ће Влада без контроле парламента моћи да доноси одлуке о продаји најзначајнијих државних ресурса и предузећа.

Из Грађанског покрета УРА упозоравају да се спрема пљачка државне имовине и да овакве измене закона представљају брутално угрожавање националних интереса Црне Горе које имплицира на намеру пљачке државне имовине и давање сумњивим тајкунима.

- Припремљеним изменама Закона владајућа већина спрема пљачку државне имовине и јавност треба да зна коме Спајићев Покрет Европа сад намешта послове - саопштили су из ГП УРА.

Руде, језера, аеродроми, луке...

У "СТВАРИ и друга добра" којима располаже држава спадају: рудно и минерално богатство, језера, подземни и надземни речни токови, територијално море и приобаље, ваздушни простор, аеродроми, луке, пруге и путеви, енергетска и телекомуникациона инсфраструктура, војни објекти, радио-фреквенције, ваздушни коридори и сателитске орбите.

Ту су и културна добра и уметничка дела у државној својини, национални паркови, шуме, пољопривредно и грађевинско земљиште у власништву државе... Ту је и удео у педесетак предузећа у већинском власништву државе. Све то Влада може да троши, дограђује и разграђује, продаје, изнајмљује, позајмљује, даје у концесије.

Посланик Социјалдемократа Борис Мугоша оценио је да такав закон уколико буде усвојен носи ризик потенцијалних разних злоупотреба и да би се Влади дала могућност да најзначајније државне компаније може продати без икакве консултације са парламентом као суштински колективиним фактором.

- Тиме се урушава Уставом дефинисана улога Скупштине Црне Горе - сматра Мугоша.

Из Министарства просторног планирања, урбанизма и државне имовине саопштили су да кључни разлог за приступање изменама и допунама Закона о државној имовини лежи у потреби усклађивања са новим предлогом закона о коришћењу енергије из обновљивих извора који предвиђа процедуру која се преклапа са делом надлежности поменутог закона, због чега је на захтев Секретаријата за законодавство, приступљено изменама и допунама тог правног акта.

Из ресорног министарства наводе да, осим повећања лимита за располагање државном имовином са 150 на 300 милиона евра, измене укључују и упућују на закон о коришћењу енергије из обновљивих извора. То је, како кажу, кључни разлог за измене "јер ова два прописа се морају усвојити у пакету".

- Ове измене не угрожавају транспарентност поступака располагања државном имовином. Напротив, оне омогућавају Црној Гори да адекватно валоризује своју имовину у контексту актуелних економских кретања - сматрају у Министарству.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НИКОЛА ЈОКИЋ ИГРА НАЈБОЉУ СЕЗОНУ У НБА: Ове бројке доказују да је бољи чак и од Мајкла Џордана (ФОТО)