ЦРНОГОРЦИ ЋЕ МОРАТИ И ДА "УВОЗЕ" ЖЕНЕ: У следећих 15-20 година фалиће 8.000 припадница лепшег пола
ЗАШТО малена Црна Гора бележи драстично већи број новорођених дечака него девојчица? Да ли разлог оваквој диспропорцији лежи у селективном абортусу или је подно Ловћена заиста дошло време да се божијом вољом рађа више ђетића, сутра чувара огњишта и наследника јуначке лозе, у односу на женску децу која се у забитима још доживљавају као "туђа срећа"?
Од 2008. до септембра 2023. године у Црној Гори је према подацима Завода за статистику рођено 117.346 беба, док је број новорођенчади мушког пола за 4.606 већи од броја рођених беба женског пола. Према подацима статистичара, до краја маја ове године рођено је 67 девојчица мање него дечака.
Истраживање Популационог фонда Уједињених нација (УНФПА) показало је да се Црна Гора налази у групи од девет држава света са највећим поремећајима у односу новорођене мушке и женске деце. Наиме, нормалан однос мушке новорођенчади према женској је 105:100, док у Црној Гори тај однос износи 110:100. Демографи упозоравају да је највећа опасност у репродуктивном периоду од 19. до 40. године где недостаје три хиљаде жена, а тај број, процењују, могао би бити и већи. Прогнозирају да ће у следећих 15-20 година у Црној Гори недостајати чак осам хиљада жена!
Начелник породилишта у Општој болници у Никшићу др Мирко Варајић негира да се у овој здравственој установи раде селективни абортуси.
- О приватним клиникама не могу да говорим. Код нас постоји етички кодекс којег се све моје колеге стриктно придржавају - каже за "Новости" Варајић, подсетивши да је у природи број мушке новорођенчади 1,05 пута већи од броја беба женског пола. - На стотину рођених девојчица требало би да се роди 105 (103-107) дечака. Видимо да је у Црној Гори тај број већи од онога који природа налаже. У једној години је чак 1,13 пута већи. Нажалост, кроз нашу традицију је створен такав тренд и навика да ако нема мушко дете, као да нема деце. Нове технологије у медицини, првенствено пренатални тест, који је могуће урадити већ од осме недеље трудноће и тако утврдити пол, а затим и таблете за изазивање побачаја, дају паровима могућност да бирају пол свога детета, чак и да не оду код лекара.
Као главни разлог за то што је број порођаја у Црној Гори сваке године мањи, наш саговорник истиче промену начина живота, али и размишљања.
- Први разлог за смањење броја порођаја је тај што се парови све чешће одлучују да имају само једно или двоје деце. Други, а не мање битан разлог је то што се и мушкарци и жене све касније одлучују да ступе у брак, а добро је познато да је репродуктивни век жена ограничен. Ту долазимо до једног од проблема кад је реч о рађању. Жена је најплоднија у двадесетим годинама, већ после тридесете репродуктивност почиње да опада, а после 35. године је тај пад још наглији, да би после 40. трудноће настале природним путем биле ретке. Радећи овај посао, много пута сам био сведок да и поред велике жеље за децом, парови не могу да остваре трудноћу природним путем, већ се иде на вантелесну оплодњу, која је многима помогла, али није свемогућа - закључује др Варајић.
Универзитетски професор др Љиљана Вујадиновић признаје да континуирани дисбаланс у родној структури новорођенчади, који бележи већи број беба мушког пола у односу на оне женског пола отвара осетљиво питање - да ли у Црној Гори постоји селективни абортус?
- Ако је ова разлика узрокована селективним абортусом онда то указује да смо још увек патријархално друштво у којем доминира фаворизовање мушког детета. Тежимо модернизацији у свим областима, али изгледа да тешко прихватамо модернизацију мишљења. Овакав поремећај у односу новорођене мушке и женске деце доводи до демографских и друштвених последица: поремећај на "брачном тржишту", на тржишту рада, репродуктивни проблеми, професионална оријентација, одрживост друштва... Имам потребу да ову "тамну слику" обојим "зрачком светлости". Из године у годину у мом граду Никшићу, све више примећујем срећне очеве, који своје кћеркице са пуно љубави шетају, играју се са њима, што значи да активно учествују у њиховом одрастању - истиче професорка Вујадиновић.
Др Јована Давидовић је докторирала на тему "Патријархална уверења и медијско портретисање родних односа на примеру селективног абортуса у Црној Гори", а њено истраживање је показало да се током последњих двадесет година у држави просечно рађа 400 дечака више у односу на девојчице. Природна разлика између мушке и женске новорођенчади требало би да буде између 130 и 165.
Грех укидати шансу за живот
НЕ може дете да буде вишак. Велики је грех ако се укида шанса за живот само из разлога што дете није оног пола којег бисмо ми желели да буде. Знам толико срећних породица са много женске деце. Апел Цркве је да морамо поштовати свет нових људи и нових личности. Пустите да уживамо у новим људима - каже за "Новости" свештеник Миодраг Тодоровић (на слици).
Он подсећа на још увек присутно патријархално мишљење црногорских мушкараца:
- Један син више - једна пушка више! Један отац је имао седам девојчица и није га имао ко осветити, али га је, с друге стране, имао ко ожалити. Дајмо шансу животу и новом рођењу. Сваки дечак ће се лепше васпитавати ако има сестру.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)