И ДАЉЕ ПРЕТИ ЗАБРАНА БОРАВКА У ВРТИЋУ: Епидемија малих богиња се шири у Црној Гори, а вакцинисање деце споро иде

Ива Стојадиновић

11. 09. 2024. у 07:50

ИАКО је пред почетак школске године најављивана могићност, да би због епидемије малих богиња и изузетно слабог обухвата вакцинисане деце, могло доћи до ограничавања боравка у колективима, то се није догодило.

И ДАЉЕ ПРЕТИ ЗАБРАНА БОРАВКА У ВРТИЋУ: Епидемија малих богиња се шири у Црној Гори, а вакцинисање деце споро иде

Фото: Shutterstock

Сва деца, без обзира на вакцине, могу да бораве у вртићима и школама. Ипак, из Министарства здравља најављују да такве мере нису искључене, те да ће се спровести у случају да зараза настави да се шири.

Епидемија малих богиња претходних месеци проглашена је у Будви и Подгорици, а пре неколико дана и у Рожајама. Укупан број регистрованих случајева морбила у Црној Гори, током последњих пет месеци порастао је на 23. Са друге стране,  званични подаци показују да је само 32 одсто деце узраста од две године примило вакцину против тог оболења – ММР.  У случају погоршања епидемиолошке ситуације, из Министарства здравља и Института за јавно здравље најављују посебне мере, које укључују забрану похађања предшколске и школске наставе за невакцинисану децу.

-Морају се исцрпити прво све позитивне мере, пре него се приступи изменама закона или евентуалним забранама боравка деце у колективима. Министарство ће се фокусирати на позитивне мере, које ће укључивати одређене бенефите за родитеље и децу која су у потпуности вакцинисана према календару вакцинације - казао је министар здравља Војислав Шимун и додао да је свестан да  кампање претходних година нису довеле до очекиваног пораста обухвата вакцинацијом међу одређеним групама дечје популације.

Шимун додаје и да, поред законских мера, министарство планира наставити с интензивирањем образовних и информативних кампања, као и увођењем додатних бенефиција за вакцинисану децу, како би подстакли родитеље да заштите децу и заједницу. Тренутно, како је навео, анализирају резултате претходних кампања, проценат вакцинисаних, али и разлоге због којих поједине мере нису дале очекиване резултате.

-Министарство здравља формирало Комисију за заштиту становништва од заразних болести и Координационо тело за превенцију, одстрањивање и искорењивање заразних болести и обновило рад Националне комисије за рутинске имунизације. Сва та тела прате актуелну епидемијску ситуацију и подижу готовост здравственог система уз доношење благовремених мера - казао је министар.

 РАСТЕ РИЗИК ОД ШИРЕЊА ЗАРАЗЕ

НА пад обухвата вакцинисане деце већ дуже време упозоравају из Института за јавно здравље, те упорно апелују на родитеље да заштите децу, али и да их не шаљу у колективе уколико нису пелцовани. Из те здравствене установе упозоравају да због чињеница да је особа заразна и пре појаве оспе отежава епидемиолошку контролу ширења узрочника болести, те додају да ризик од даљег ширења морбила додатно расте са почетком нове школске године.

Епидемијско повезивање случајева доказује да је успостављена локална трансмисија вируса, те да се епидемиолошка ситуација усложњава, тј. расте ризик од наглог ширења морбила – упозоравају из ИЈЗЦГ.

Истакао је и да се већ бележи помак, те да је током августа забележено 1.680 ординираних првих доза ММР вакцине, што је други најбољи месечни одзив у последњих двадесетак година.

Да је свега 32 одсто  малишана рођених  2022. године пелцовано ММР вакцином, а која би по календару вакцинације требало да се прими са навршених годину, потврдио је и председник Асоцијације за превентивну педијатрију, Небојша Каварић. Када је реч о нешто старијој деци, обухват је бољи, али и даље испод потребног за колективни имунитет. Наиме, нагласио је да деца рођена 2018. године имају обухват 83 одсто, док је генерација 2019. имунизована 76,7 одсто.

-Све млађе генерације деце имају мањи обухват вакцинацијом против морбила. Међу децом која су 2020. годиште обухват је 69,7 одсто. Што су годишта млађа, а тиме и осетљивија на мале богиње, обухват ММР вакцином је неповољнији, тако да међу децом рођеном 2021. године је 55,4 одсто, међу оном рођеном 2022. обухват је 32,1 одсто, а међу децом рођеном у првих седам месеци прошле године обухват износи 13,8 одсто - истакао је Каварић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

СУДАР ТИТАНА: Како је НАТО изгубио рат против Русије?