ПОПИС СТАНОВНИШТВА НА ПРОВЕРИ: Коначни резултати прошлогодишње евиденције у Црној Гори 15. октобра

В.К.

02. 10. 2024. у 06:00

ПОСЛЕ десет месеци софтвер за проверу података о етничкој припадности, вери, матерњем језику Црногораца, активан је од јуче у 11 часова, а грађани могу све до 7. октобра проверавати тачност података о својим карактеристикама, који су прикупљени током прошлогодишњег пописа становништва, домаћинстава и станова, спроведеном од 3. до 28. децембра 2023.

ПОПИС СТАНОВНИШТВА НА ПРОВЕРИ: Коначни резултати прошлогодишње евиденције у Црној Гори 15. октобра

В.К.

Управа за статистику креирала је посебну интернет страницу попис 2023.monstat.org, која је повезана са софтвером за контролу сегмента података који се односи на питања о националној, односно етничкој припадности, затим вери, матерњем језику, као и језику којим грађанин уобичајено говори.

Директор Монстата Мирослав Пејовић саопштио је да се 98 одсто података из пописа упарило са подацима Министарства унутрашњих послова Црне Горе. На јучерашњој седници парламентарног Одбора за праћење пописа становништва казао је да Монстат не касни са подацима.

- Ви сте гласали за законска решења, а ми смо их поштовали и у оквиру њих је био и специјални софтвер чија је израда морала ићи преко тендера. Монстату се не може спочитати неуспешност тендера - казао је Пејовић на седници посланицима актуелне државне већине и додао да је све, што се односи на њих, испоштовано у складу са законом, па отуд и да је апликација доступна на више језика.

Монстат је дан раније објавио упутство за коришћење апликације за проверу етничко-културолошких карактеристика прикупљених пописом.

Српски убедљиво предњачи

ПРЕМА незваничним подацима, Црногораца је 38,2 одсто, Срба 37,4, Бошњака 10,3, Албанаца 5,6, Муслиманан 3,3, Хрвата један одсто, Рома 0,7, док је неизјашњених 3,5 одсто. Српски језик говори 52,8 одсто, црногорски 29,3, босански 10,1, албански 5,5, хрватски 0,8, српскохрварски 0,6, док је неизјашњених 0,9 одсто.

- Свесни смо да има грађана који нису довољно информатички писмени и наша врата су им отворена. Приоритет за проверу ипак остаје апликација - рекао је Пејовић.

Подаци ће се проверавати уносом статистичког ИД, деветоцифреног броја са копије пописнице која је уручена сваком грађанину и једног од индетификационих података са заглавља пропуснице. Званични разлог за оволико вишемесечно кашњење објаве резултата пописа је чак шест тендера које је Монстат расписао, најпре за софтвер, а потом и за ревизију кода софтвера како би грађани могли да преконтролишу податке које су дали приликом пописа о нацији, језику и вери.

Чекање се отегло, а у међувремену су појачане сумње да се иза свега крије страх од истине - да је број Срба порастао у односу на последње пребројавање 2011. године и да је српски језик већински. Стога горко делује саркастична примедба лидера Демократске народне партије Милана Кнежевића да би попис досада "ручно" био завршен у Индији или Пакистану, те да су проблеми са софтвером били само изговори. Констатовао је да су због оних који би били незадовољни резултатима, остали грађани Црне Горе месецима чекали да софтвер проради.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

СУДАР ТИТАНА: Како је НАТО изгубио рат против Русије?