ПРИЈЕМ У СЕПА ОБЕЛЕЖИО 2024. Гувернерка говорила о резултатима у години на измаку
СТАБИЛНОСТ банкарског система, приступање Црне Горе СЕПА, и израда више закона неопходних за затварање преговарачких поглавља у европским интеграцијама, најзначајнија су постигнућа у години на измаку, оценила је гувернерка ЦБЦГ, Ирена Радовић.

ИРФ
Прикључење Јединственом подручју плаћања у еврима потврђује усклађеност црногорског финансијског система са европским стандардима и доноси конкретне бенефите за грађане и привреду у виду сигурнијих, бржих и вишеструко јефтинијих трансакција. Такође, чланство у СЕПА допринеће привлачењу страних инвестиција, смањењу сиве економије, јачању конкуретности домаћих компанија, финансијској инклузији и већој интеграцији Црне Горе у европску економију, појаснила је гувернерка. Нагласила је и да је банкарски систем стабилан, али да се бележи и пад каматних стопа, као и рекордна одобреност кредита.
Актива банака је премашила седам милијарди евра. Поред тога, за 14 одсто је порасла кредитна активност банака, а ту је и рекордна одобреност крадита од 1,6 милијарди за 11 месеци ове године. Значајна је била и иницијатива за снижавање каматних стопа за кредите грађанима, па је за крадите у периоду од 1.априла до 15. децембра дошло до пада ефективних каматних стопа на кредите од 1,08 одсто.

ЈЕДНА ОД НАЈБЛИЖИХ ТРАМПОВИХ САРАДНИЦА ШОКИРАЛА: Ванземаљци постоје, поделићемо истину са народом
ДИРЕКТОРКА националне обавештајне службе (ДНИ) Тулси Габард рекла је да верује у постојање ванземаљаца, али је истакла да мора да буде "опрезна" у вези с оним што износи у јавност, будући да има приступ великом броју поверљивих информација.
06. 08. 2025. у 17:35

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

ЗАШТО РАТ У УКРАЈИНИ ЈОШ ТРАЈЕ? Орбан криви Трампа: "Није довољно јак!" Мађар окренуо леђа америчком лидеру?
МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан досад је био један од највернијих европских савезника Доналда Трампа, посебно када је реч о рату у Украјини и обећањима о брзом постизању мира. Али током викенда по први пут јавно је критиковао америчког председника, поручивши да Трамп, барем засад, није показао довољно снаге да увери европске лидере да зауставе рат.
06. 08. 2025. у 16:06
Коментари (0)