СПАС СА 88 МИЛИОНА ЕВРА ЗА ИНСТИТУТ ИГАЛО Спајић: Влада купује Дечје оделење
Након што је Скупштина акционара усвојила План реструктурирања, којим се предвиђа улагање од 88 милиона евра у Институт Игало до краја 2028. године са представницима менаџмента и радника ове реномиране установе састао се председник Владе Милојко Спајић и потврдио: спасили смо Институт, коначно сведочимо добрим вестима!

Фото РТХН
Након година стагнирања између стечаја и приватизације, Институт излази на зелену грану, а усвајање Плана реструктурирања нова је фаза у његовом развоју оценио је Спајић. Подсетио је да је 44. Владу сачекала изузетно тешка ситуација у Институту, нагоминали дугови, неодрживи пословни модел и оронули објекти. И уз тако компликовану ситуацију успели смо преданим радом, фокусирани на добробит грађана да решимо хронични проблем неликвидности Института, кроз повећање цене за пацијенте Фонда здравственог осигурања и тако обезбедимо већа средства из Буџета, девет милиона евра годишње уместо 4,5 милиона, што обезбеђује дугорочну ликвидност и позитивно пословање, саопштио је Спајић.
Планом реструктуирања избегнути су стечај и приватизација а јемчи се измирење и свих обавеза Института и инвестиционо улагање како би Институт поново био центар рехабилитационог и здравственог туризма не само у Црној Гори него и шире. Премијер је захвалио запосленима на преданом раду, који је омогућио да Институт опстане у најтежим годинама пословања. Захвалио је и свим повериоцима који су, уважавајући значај Института чекали са измирењем обавеза и нису покретали стечајни поступак.
Спајић је најавио да ће Влада откупити Дечје одељење Института и омогућити да се ту сагради нова зграда основне школе и тако реши вишедеценијски проблем Херцег Новог и Игала. Према Спајићевим речима од планираних 88 чак 62 милиона се односи на инвестиције.
Министар здравља Војислав Шимун оценио је да је ово историјски дан за Институт, да је залагање 44. Владе било огромно али кључна је улога премијера. Информисао је да услуге Института, преко ФЗО годишње користи око пет хиљада пацијената, укључујући и 500 деце, али је, посебна сатисфакција што ће Институт наставити са пружа најважније здравствене услуге и у континуитету развија здравствени туризам.

Фото РТХН
Руководство Института, представници Синдиката, мањински акционари сагласни су да је ово прекретница у развоју Института. Једноглесно подржан План реструктурирања доказ је да Институт има перспективук рекао је директор Института Зоран Ковачевић, и информисао да су Планом проширана и одређена права кориника ФЗО.
- Ишчекивали смо План реструктуирања са дозом страха и неизвесности а радници су трпели тешке услове пословања. Надам се да је ово нова ера у којој ћемо сви бити задовољни, казала јепредседница Синдиката Института Биљана Рибар.
Представник акционара са значајним учешћем у капиталу Института, Жарко Ракчевић, уверен је да Институт може да одговори и здравственим потребама грађана Црне Горе, али и туризму.
-Здравствену мисију треба да, подигнемо на већи ниво, али и да будемо профитни центар – то су две стране исте целине а треба да вратимо и западно-европско тржиште, поручио је Ракчевић уз коментар да је после свих негативних искустава са претходним са овом Владом коначно изграђено поверење.

РУСИ ОДБИЛИ ПРЕКИД ВАТРЕ И ГОМИЛАЈУ ЈАКЕ СНАГЕ КОД ЛИМАНА: Спрема се велика офанзива, ништа од мира у наредним месецима!
ЈУЧЕ је Москва одбила мировни предлог и прекид ватре на 30 дана са Украјином. Високи званичници Трампове администрације у последњим данима воде разговоре о томе да Вашингтон можда неће бити у стању да издејствује прекид ватре између Русије и Украјине у наредним месецима. За то време, Москва гомила трупе у Доњецкој области и спрема се за велику офанзиву.
02. 04. 2025. у 14:59

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

ЈЕДАН РАКИЈА, А ДРУГИ... Нећете веровати КАКО се зову пси новог амбасадора САД у Србији Марка Брновића
МАРК Брновић је увек поносно истицао своје порекло, уосталом ћерке му се зову - Милена и Софија.
31. 03. 2025. у 19:31
Коментари (0)