СПАЈИЋЕВИ О СРБИМА, РАМЕ УЗ РАМЕ СА ДПС: Посланици Покрета Европа сад о статусу најбројније језичке заједнице у Црној Гори

Милутин СЕКУЛОВИЋ

13. 03. 2025. у 06:15

ИЗЈАВА председника Скупштине Црне Горе Андрије Мандића да нико не може оспорити право најбројнијој језичкој заједници у држави да се избори за статус који јој припада, а то значи да српски језик не може Уставом бити третиран као језик другог реда, дочекана је "на нож" од посланика Покрета Европа сад, чији је лидер председник Владе Милојко Спајић.

СПАЈИЋЕВИ О СРБИМА, РАМЕ УЗ РАМЕ СА ДПС: Посланици Покрета Европа сад о статусу најбројније језичке заједнице у Црној Гори

Покрет Европа сад

Све је почело објавом посланика Василија Чарапића на мрежи "Икс", који је оценио да је потезање питања двојног држављанства и српског језика пред никшићке изборе показатељ несхватања реалних потреба грађана.

- Просто немају план за Никшић, па им стога и не треба више давати поверење - написао је Чарапић.

Његов партијски колега, посланик и председник Одбора за безбедност Миодраг Лаковић, на подсмешљив начин коментарисао је значај за српски народ у Црној Гори статуса српског језика и двојног држављанства.

- Чим уђемо у ЕУ 2028, након што испалимо ватромет и попијемо шампањац, одмах скачемо на питања језика, двојног држављанства и пар резолуција на историјске теме - "твитовао" је Лаковић, након што је и СНП подржала иницијативу за увођење српског језика у Устав и проглашавање званичним.

Стотине хиљада случајева

ДА ли је у питању незнање, лоша намера или нешто треће, у случају Чарапића и Лаковића, који би требало да се и извине Србима, тешко је рећи, али, подсећања ради, Милојко Спајић је у јуну лани подржао идеју о увођењу двојног држављанстава, а као пример је навео његово дете.

- Мислим да је срамно да се држава одриче своје деце, да се одриче мог детета које има француско држављанство и које нема право да има и црногорско, ако се не одрекне француског. Таквих случајева има стотине хиљада - казао је Спајић.

Занимљиво, ставови Чарапића и Лаковића нису наишли на реакцију његовог партијског шефа Спајића, што се може сматрати и дискретном поруком Спајића Мандићу и Србима у Црној Гори.

"Твит" Лаковића, подударио се некако са ставом ДПС, чији је члан партијског Председништва и посланик Никола Ракочевић казао "да водити дијалог о рушењу грађанске Црне Горе, значи истовремено рушити државу".

- Не желимо дијалог о преиспитивању и угрожавању вредности на којима почива савремена Црна Гора и без којих не би опстала као самостална држава. Намера власти је управо то - обесмислити Црну Гору. О томе нема разговора и с тим питањима нема компромиса - став је Ракочевића.

Наравно, од реформисаног ДПС не чуди упорност у дискриминисању Срба, али, за разлику од њих и посебно у односу на дојучерашње партијске другове који наговештавају блокаду иницијативе да српски језик у Црној Гори буде службени, из кабинета председника ЦГ Јакова Милатовића, стигли су другачији ставови.

- Свака иницијатива заснована на Уставу и законима Црне Горе је легитимна, па тако и она која се тиче проглашења српског језика за службени, посебно имајући у виду њено упориште у резултатима пописа - саопштено је из кабинета Милатовића, уз напомену да о овом питању треба покренути широк дијалог како би финално решење било плод компромиса и, самим тим, допринело смањењу подела у друштву.


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

АМЕРИКА И РУСИЈА ПОМАЛО ЗАТЕЧЕНЕ: Владимир Путин изнео предлог, Доналд Трамп се одмах сагласио - сада утаначени и детаљи