ШТО ЈАКОВ ПИШЕ, ПАРЛАМЕНТ БРИШЕ: Закон којим је потврђен споразум са Емиратима поново ће се наћи пред посланицима
ПРЕДСЕДНИК Црне Горе Јаков Милатовић вратио је Скупштини Црне Горе један од два закона о потврђивању споразума које је премијер Милојко Спајић средином марта потписао са Уједињеним Арапским Емиратима. Он је на поновно изјашњавање парламента вратио закон о потврђивању споразума о сарадњи у области туризма и развоја некретнина, а оверио је закон о потврђивању споразума о економској сарадњи између Владе Црне Горе и УАЕ.

В.К.
Из кабинета шефа државе саопштено је да разлози овакве одлуке су садржани у бројним отвореним питањима која се тичу ових споразума.
- Споразум практично представља једнострано обавезујући акт којим се предвиђа низ обавеза за државу Црну Гору, док не садржи ниједну конкретну обавезу друге стране која би осигурала заштиту интереса наше државе у овом правном послу. Оваквим приступом, Влада Црне Горе је државу Црну Гору довела у неравноправан положај у односу на другу уговорну страну - наводи се у саопштењу.
Милатовић је указао и на висок степен нетранспарентности који је пратио припрему и потписивање предметног споразума и опасност да се одступањима од прихваћених правила тржишне економије и пружања државне помоћи доведе у питање наставак ЕУ пута. Он је позвао посланике да, при поновном одлучивању, у виду имају све примедбе на споразуме које су, у протеклом периоду, изнели представници државних органа, локалних заједница, НВО сектора и ЕУ званичника, како би се предупредиле штетне последице по остваривање државних интереса.
Председник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић рекао је да не мисли да су посланици сазнали нешто ново из опширног образложења председника државе Јакова Милатовића, зашто је закон којим се потврђује споразум о сарадњи у области туризма и развоја некретнина вратио посланицима на поновно одлучивање.
- Мислим да они посланици који су већ једном гласали за тај предлог закона, који је потом постао закон, нису ту чули неке нове информације које би их одвратиле од поновног гласања. Тако да ћемо видети када буде заказана Скупштина и изјасне се посланици, а изјашњавају се без расправе, да ли сви и даље стоје при оном ставу на којем су и раније били. Видим да су се организовали протести, постоје НВО које свакако износе своје ставове, не видим да је јавност нешто узбуркана, не видим то по броју људи који су протестовали. То доживљавам лично као велику прилику за Црну Гору - рекао је Мандић.
МАНС: Ризик зависности од моћних
СТРАТЕШКО партнерство са УАЕ носи ризик зависности од моћних, недодирљивих актера. Споразум Црне Горе са Емиратима нема ниједну антикорупцијску клаузулу, саопштили су из МАНС-а. Поручују да нема механизме за спречавање прања новца. Нема, тврде, међународну арбитражу у случају спора - све мора да се "договара" са режимом Емирата.
Он је изразио жељу да једна важна инвестиција буде усмерена према северу Црне Горе.
- Не сумњам да и на југу има интересовања. Не мислим да и у Улцињу беже од улагања, колико сам схватао градоначелника Улциња, само траже и добили су чврсто обећање Владе, да се ништа неће радити мимо онога што буде договорено са локалном самоуправом. Не видим да постоји проблем. Ми желимо да тражимо решење, проблеме праве неки други. Добра инвестиција је на помолу - поручио је Мандић.

СКАНДАЛ У БРИТАНИЈИ, ПОРОДИЦЕ У ШОКУ: Директорка мртвачнице гледала цртани филм са мртвим бебама у својој кући
ЕЈМИ Аптон (38), оснивачица удружења Florrie’s Army у Лидсу у Енглеској, нашла се у центру велике афере након што су родитељи преминуле деце открили да су тела њихових беба држана у њеној кући уместо у мртвачници.
27. 08. 2025. у 17:50

ОВО ЈЕ ДЕТАЉАН СПИСАК НАМИРНИЦА КОЈИМА ЋЕ ПАСТИ ЦЕНА: Нове економске мере важне за грађане
ПРЕСЕДНИК Србије Александар Вучић истакао је јуче приликом излагања о смањењу маржи на кућну хемију и прехрамбене производе, а у оквиру представљања нових економских мера за грађане, да снижење које ће уследити као последица ограничења трговачких маржи обухвата 3000 производа из 23 групе.
25. 08. 2025. у 13:15

ДИПЛОМАТСКИ СКАНДАЛ У ЕВРОПИ: Откривени агенти, радили за Трампа - познато шта им је био план
ДАНСКА влада је опозвала отправника послова САД у земљи након што су обавештајне службе тамо откриле да најмање три америчка држављанина раде на "операцијама утицаја" на Гренланду како би земљу удаљили од Данске и приближили САД.
27. 08. 2025. у 13:24
Коментари (0)