ОПШТИНЕ ТРАЖЕ УПРАВЉАЊЕ ЛУКАМА ОД ЛОКАЛНОГ ЗНАЧАЈА: Децентрализација прилика за заједничко деловање

Витка Вујновић

12. 09. 2025. у 13:51

Нацрт закона о лукама био је повод за организацију округлог стола на коме је искристалисан јединствен став Заједнице општина Црне Горе да управљање лукама од локалног значаја мора бити у надлежности општина, рекла је Сања Живковић, секретарка Одбора за комуналне послове и животну средину Заједнице.

ОПШТИНЕ ТРАЖЕ УПРАВЉАЊЕ ЛУКАМА ОД ЛОКАЛНОГ ЗНАЧАЈА: Децентрализација прилика за заједничко деловање

Фото: РТХН

Живковић је подсетила да је шест приморских општина крајем 2024.  покренуло иницијативу за измене и допуне закона о морском добру,  о планирању простора и изградњи објеката и закона о лукама.Циљ је била децентрализација и пренос овлашћења за управљање  на локалне самоуправе. Овакво решење већ је пракса у Хрватској, Албанији и Италији. Предложено је и да се послови управљања лукама повере општинским органима, а остварени приходи сливају у буџете јединица локалне самоуправе на чијој територији се луке налазе. Тако би се средства  враћала тамо где су остварена и улагања би била усмерена на оно што је грађанима и привреди најпотребније, првенствено развој инфраструктуре, очување простора и подизање квалитета живота. Живковић је подсетила да су и принципи Европске повеље о локалној самоуправи, коју је ратификовала и Црна Гора, јасно дефинисали да јавне послове треба да обављају органи власти који су најближи грађанима, уз пуно уважавање  критеријума ефикасности и економичности.  Исто право додатно гарантује и Устав Црне Горе. На основу овога и  Меморандума о сарадњи потписаног између Владе Црне Горе и свих јединица локалне самоуправе у децембру 2024.  у Заједници општина сматрају да је време да се покрене процес стварне децентрализације. Подсећају да је до 1992. године тако  и било а  каснијом централизацијом формирано је јавно предузеће „Морско добро“, које до данас није усклађено са  обавезама о реорганизацији у привредно друштво. Тиме се доводи у питање правна ваљаност бројних одлука и пропушта прилика да се средства остварена коришћењем морске обале и лука на правичан начин враћају локалним заједницама.

Само у последње три године тек четвртина прихода од управљања морском обалом враћена је у инфраструктурне пројекте општина јужног региона, иако се највећи део тих прихода  ту остварује. Таква пракса не доприноси равномерном развоју, продубљује разлике међу општинама и смањује могућност да локалне заједнице планирају и уређују простор према потребама грађана и привреде.

У Заједници општина  верују, саопштено је, да ће Скупштина и Влада Црне Горе уважити ове аргументе и препознати да децентрализација није претња, већ шанса да општине и држава заједно раде за добробит грађана и правичан развој целог приморја.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКО УПОЗОРЕЊЕ ВУЧИЋА: За годину и по дана суочићемо се са великим ратом, нико више не жели да слуша другу страну

ВЕЛИКО УПОЗОРЕЊЕ ВУЧИЋА: За годину и по дана суочићемо се са великим ратом, нико више не жели да слуша другу страну

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић рекао је данас, на форуму "ГЛОБСЕЦ БЕЛТАЛКС: Београдски економски разговори", да више нема рационалности у међународној политици и да се ускоро спрема велики сукоб.

09. 12. 2025. у 20:57

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.

07. 12. 2025. у 11:41

Коментари (0)

ХРВАТСКА У ШОКУ: Ево шта су гробари из Београда урадили Бед блу бојсима, навијачима ФК Динамо Загреб! (ФОТО)