Логом намећу идентитет: У Црној Гори подељена мишљења о обавезној употреби знака "Да је вјечна" на службеним актима
ВЛАДА Црне Горе недавно је усвојила визуелни идентитет којим се обележава 20 година од обнове независности Црне Горе.
Влада ЦГ
Њиме се приписује обавезна употреба јубиларног логотипа који наглашава сувереност, с пратећим слоганом "Да је вјечна", који се мора наћи на свим службеним актима, меморандумима и препискама државних органа до краја године.
Логотип се заснива на бојама државних симбола Црне Горе (црвена и златна). Из Владе упозоравају да непоштовање овог изгледа акта повлачи "формалне и дисциплинске последице". За државне службенике, евентуално игнорисање логотипа третираће се као повреда радне обавезе, док су руководиоци органа - министри и директори директората, директно одговорни Влади за примену ових инструкција. Надзор ће вршити Генерални секретријат Владе и Министарство јавне управе.
Професор Спасоје Томић каже за "Новости" да Влада покушава да кроз сваку молбу, решење или потврду "утера" грађанима празник 21. мај, па чак и онима који су тога дана били против раздвајања Црне Горе и Србије.
Непослушност се кажњава
ПРВИ који је осетио последицу непоштовања логотипа је директор Основне школе "Бајо Пивљанин" из Плужина Милутин Мирјачић, који је експресно разрешен те функције. Он је поручио Влади у Подгорици да школа на чијем је он челу неће примењивати ту одлуку, истичући да образовна установа мора чувати сопствени интегритет, традицију и достојанство.
- Није више битно шта на папиру пише, може на њему да стоји и да вам је кућа срушена или да вам је порез скочио триста одсто, али ако у десном углу не блешти лого "Да је вјечна" џаба вам посао. То се сад зове визуелни идентитет, а ми који волимо да читамо између редова то зовемо пасивно-агресивно утеривање љубави - каже Томић. - Замислите ту сцену, инспекција улази у канцеларију, не гледају фиоке, не гледају корупцију, него ваде лењир и проверавају да ли је логотип за поменутих двадесет година заузео тачно прописне милиметре. Ако си заборавио лого ти си државни непријатељ! Ако си ставио стари меморандум, ти си вероватно антидржавни елемент који подрива темеље овог нашег графичког раја.
- Посебно је дирљива претња руководиоцима. Министрима се тресу фотеље ако лого не буде довољно видан, па каже, "политичка и професионална одговорност". Камо среће да се тако одговарало за празне фрижидере и пуне коверте, као што се сад страхује од једног обичног печата. Кад већ не могу да нам поправе стандард, могу да нам поправе дизајн. Поручујем Спајићевим службеницима да гледају добро у логотип јер око соколово из Генераланог секретаријата Владе не спава.
Оно што је годинама било заштитни знак власти Мила Ђукановића - наметање идентитета кроз институције, данас се наставља. Личило је да је та политика поражена 30. августа 2020.
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.
24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45
УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум
КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.
24. 06. 2026. у 18:41
Меси питао хрватског фудбалера: "ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН", он каже: "Угасио сам га!"
СА ДВА гола у победи Аргентине над Аустријом, капитен "Гаучоса" је оборио чак четири рекорда Мундијала, од којих је најбитнији онај да је постао најбољи стрелац свих времена на Светским првенствима. Кота "18" - тренутна.
23. 06. 2026. у 16:05
Коментари (0)