СТОП КОРУПЦИЈИ, ПА СТИЖУ ЕВРИ: ЕУ поставила услове за добијање кредита од 60 милиона
ИАКО је ЕУ још крајем марта Црној Гори за санирање последица кризе услед пандемије бесповратно одобрила 53 милиона евра помоћи, те потом најавила и кредитну подршку "тешку" 60 милиона, током минуле седмице су стигли и услови за добијање позајмице.
Уз захтев за јачање јавних финансија, борбу против корупције, финансијску стабилност, побољшавање пословног амбијента и реформе социјалне заштите, наведено је и то да би новац требало да буде исплаћен у два једнака дела, од по 30 милиона. Прва транша, како је објашњено, стиже чим Европска комисија прихвати Меморандум, а друга у последњем кварталу ове, или током прве четвртине наредне године.
Економски аналитичар Василије Костић оцењују да услови Европске комисије нису ништа ново, те наглашава да су због епидемије приходи смањени, због чега је свака, па и кредитна подршка добродошла.
РЕГИОН
ПОДСЕТИМО, 60 милиона евра кредитне подршке ЕУ за превазилажење последица пандемије представља део пакета за читав Западни Балкан, вредног 750 милиона евра. Албанији је намењено 180, Босни и Херцеговини 250, Косову 100, а Северној Македонији 160 милиона евра.
- Навођење неопходности напретка у пет области јасно показује шта Европска комисија посебно прати, као кључне области за напредак Црне Горе. Зато испуњавање ових критеријума представља изазов, нарочито када је у питању борба против корупције, јер се тај процес не може окончати преко ноћи. Она руши тржишне законитости, утиче на социјалну правду и све сегменте друштва, па је и најмањи напредак у њеном сузбијању од великог значаја - процењује Костић.
Мање је, сматра, захтевно обезбедити финансијску стабилност, тим пре што је Црна Гора током минуле три године на овом плану већ начинила искорак...
- После задовољавајућих резултата, пандемија је задала озбиљан ударац јавним финансијама. Ипак, уверен сам у то да ће Црна Гора забележити напредак, а не сумњам ни да ће бити резултата у побољшању пословног амбијента. Када је реч о социјалној политици, све указује на то да Европска комисија има примедбе на, по њима, непримерен обим давања и препознавања потенцијалних корисника помоћи - закључује аналитичар Василије Костић.
Препоручујемо
ПАПРЕНО: Лежаљке и сунцобрани на Светом Стефану скупљи од смештаја - како пропада сезона у Црној Гори
20. 08. 2020. у 10:45 >> 10:45
СТУПИЛИ У ШТРАЈК: Последњу зараду примили 3. априла за мај прошле године
19. 08. 2020. у 17:52
ГРАЂАНИ СА ЗЕБЊОМ ДОЧЕКУЈУ ДАНЕ НАКОН ИЗБОРА 30. АВГУСТА: Мило гладнима не верује
19. 08. 2020. у 08:30
ВЕДРАНА РУДАН САОПШТИЛА ДА УМИРЕ: Потресна објава хрватске списатељице
ХРВАТСКА списатељица Ведрана Рудан месецима се бори с канцером, а сада је објавила тужну колумну у којој је саопштила "да умире".
15. 01. 2025. у 10:17
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (1)