КРИМИНАЛ И КОРУПЦИЈА КОЧЕ ПУТ КА УНИЈИ: Европска комисија и Светска банка о напретку преговора и финансијском стању Црне Горе
НАКОН осам година од почетка преговора са Европском унијом и даље се препознају исти проблеми у Извештају Европске комисије - корупција, организовани криминал, слобода изражавања, миграције, јавна управа.

Фото Depositphotos
Очекује бриселска администрација конкретне реформе да би се испунили економски критеријуми, а у извештају стоји да је неопходно развијати тржишну економију и изборити се са конкуренцијом.
- Остварен је одређени напредак у тој области, али је корона озбиљно пореметила економска кретања и представља озбиљан притисак на јавне финансије - оцењено је из Делегације Европске уније у Црној Гори.
Очекују у Европској комисији и одлучнију борбу против сиве економије, уклањање бизнис баријера, јер, како је констатовано, те мере често су одлагане, па је велики број компанија чији су рачуни замрзнути.
- Услови на тржишту рада бољи су него раније, али је незапосленост и даље висока, нарочито жена, младих, али и ромске популације - оцењено је у документу ЕК.
Указали су и на то да су се због ковида 19 погоршале и прогнозе за економски раст, да су мере уведене крајем марта и почетком априла зауставиле део економије, али и наметнуле додатни притисак на јавне финансије.
- Брзо су расли трошкови због одговора државе на епидемију. Пали су буџетски приходи. Губици у појединим компанијама пренесени су на државу - наведено је у извештају.
Из те глобалне институције су проценили да ће економија ове године "склизнути" 12,4 одсто и то је скоро дупло више у односу на прогнозу из јуна која је показивала пад економије од 6,8 процената.
- То је најдубља рецесија у минулих неколико деценија, а последица је наглог пада туризма који чини готово четвртину бруто друштвеног производа - поручили су из Светске банке.
Смањена је у Црној Гори запосленост, али су избегнута велика отпуштања радника, јер је држава субвенционисала зараде и додељивала једнократне новчане помоћи.
- Процене су да ће се сиромаштво у овој години повећати на преко 20 процената - процењено је из Светске банке.
ТУРИЗАМ ГРЕЈЕ ОПТИМИЗАМ
НА крају извештаја глобалне финансијске институције било је и мало оптимизма, па су пројекције да ће црногорска економија наредне године остварити раст од готово седам одсто и то захваљујући приходима у туризму.
Очекују и да ће завршетак изградње ауто-пута повећати инвестиције што ће смањити буџетски дефицит са овогодишњих 94 на 90 одсто БДП. Међутим, како се закључује у прогнози Светске банке, брзина опоравка зависиће од трајања пандемије, дистрибуције вакцина, глобалне трговине и инвестиција.
Из Европске уније је најављено да ће Западни Балкан добити бесповратну подршку "тешку" девет милијарди евра, али није прецизирано колико ће припасти Црној Гори и по којим критеријумима.
- Комесар за проширење биће у Црној Гори у петак, па сва питања у вези са економско-инвестиционим планом поставите њему. Он ће пренети све детаље плана - кратко је саопштено из Делегације ЕУ у Црној Гори.
Извесно је да је реч о пакету који има за циљ да подстакне бржи опоравак у дугом року, што би довело до стабилног економског раста и приближавања региона јединственом тржишту ЕУ.

ВЕШТАК ОТКРИО ЈЕЗИВЕ ДЕТАЉЕ О ДЕЧАКУ УБИЦИ: Ево зашто је Коста пуцао на чувара школе, није га потресло сазнање кога је све убио
ЗАКЉУЧИЛИ смо да је Коста био способан да управља својим поступцима у време извршења злочина и да та способност није била битно смањена. Постоји једна краткотрајна ометеност, за период у учионици за који он каже да нема сећања, али он је све радио по плану. То указује да је он управљао својим поступцима.
05. 06. 2025. у 17:05

СРПСКА ПОСЛА: Никола Јокић запањио свет! Вратио се у Србију и урадио ОВО (ВИДЕО)
НИКОЛА Јокић је најбољи кошаркаш планете, али дајте му лопту и биће најбољи у сваком спорту. То је показао још једном.
08. 06. 2025. у 08:54

ВРТОГЛАВА СУМА: Колику националну пензију прима Љиљана Благојевић
ЈЕДНА од наших најистакнутијих драмских уметница Љиљана Благојевић отишла је у пензију, а налази се међу двадесетчетворо уметника, који ће примају националну пензију за допринос култури.
07. 06. 2025. у 11:30
Коментари (5)