АКВАРИЈУМ "БОКА" У ДЕЦЕМБРУ: Пандемија одложила отварање, биће јединствена атракција на Јадрану
ДО децембра ће бити отворен Акваријум „Бока", први у Црној Гори. Ових дана је постављањем базена завршена прва фаза овог пројекта.
Др Бранка Песторић, научна сарадница Института за биологију мора из Котора, објашњава да је пандемија корона вируса утицала на одлагање пројекта који је требало да буде завршен још у мају.
- Тада је затварање граница спречило колеге из Италије, из фирме Панаква која је извођач, да дођу и инсталирају опрему. Сада су они ту читав месец па су постављени су базени. Следи постављање камена и подлоге у акваријуму. Тај посао обавља фирма „Студио арт". Пратећи наш концепт дизајна уметници из студија креирали су 3 Д приказ станишта, објаснила је др Песторић.
Према њеним речима иза постављања акваријумског базена следи велики посао, не само пуњење и насељавање.
- Свака врста живи у другачијем амбијенту у мору, а ми се залажемо да што веродостојније тај природни амбијент обезбедимо и у акваријуму,каже др. Песторић.
Акваријум ће бити смештен у оквиру Института у Доброти, на површини од 300 метара квадратних. Три међусобно повезане просторије ће представљати флору и фауну Медитерана, Јадрана и Бококоторског залива.
- У трећој просторији биће смештен низак базен, где ће најмлађи посетиоци моћи да дотакну воду и осете близину организама у базену и тако науче више о флори и фауни Боке. Научницима из Института ће омогућити да обављају различите научне експерименте „ин виво" и да прате све што је тешко пратити у природној средини,објаснила је др Песторић.
У првом делу акваријума биће врсте из дубоких вода Јадранског мора,карактеристичне за Медитеран, у другом врсте из отворених вода црногорске обале и трећем врсте карактеристичне за Бококоторски залив. У плану је и изградња Центра за рехабилитацију корњача које су све угроженије.
- Тај центар утицаће на смањење страдања ових лепих и ретких врста, уверена је наша саговорница.
Двориште испред Акваријума, део је комплекса, па је преуређено и представљаће наставак шеталишне зоне од Котора до Института. У плану је да у дворишту буде оформљен едукативни павиљон са постерима, панелима и интерактивним радионицама.
– Циљ је да заинтересујемо посетиоце, задржимо пажњу, посебно најмлађих. Како би то остварили планирамо и Музеј на отвореном, где ће бити представљени традиционални риболовни алати Бококоторског залива, казала је др Бранка Песторић.
Препоручујемо
ПРЕСЕК СТАЊА У ЦРНОЈ ГОРИ: Данас мало мање заражених короном, преминуле четити особе
14. 10. 2020. у 17:41
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)