МИНУС И ДО 17 ОДСТО: Различите процентуалне прогнозе економских аналитичара, ипак сагласни - пад извесан
ГОТОВО седмично мењају се прогнозе о паду БДП-а. Светска банка пројектује да ће минус бити 12,4 одсто. ММФ каже 12, а Централна банка Црне Горе саопштила је да ће економија до краја године "склизнути" 17 процената.

Фото Централна банка
- Имајући у виду висок степен неизвесности узроковане пандемијом ковида 19, недоступности значајних броја података као и одсуства ранијих искустава ове врсте све указује да ће пад БДП-а у овој години бити око 17 одсто - саопштили су након седнице Савета из Централне банке.
Економски аналитичари сагласни су у једном, да је корона криза оставила највећи утицај на туризам, па је резултат пад БДП-а такав.
- Процене су биле да ће приходи од туризма са милијарду и 100 милиона, колики су били прошле године, пасти 40 одсто. Значи на око 600 милиона. По тој прогнози урађен је и ребаланс буџета половином године. Међутим, ситуација се преокренула, па садашње прогнозе показују да ће пад прихода бити и преко 80 процената. Тачно колико, знаћемо на крају новембра када Монстат и званично објави податке о оствареном у туристичкој привреди - прокоментарисао је Александар Дамјановић.
ИЗМИРИЋЕ СВЕ ОБАВЕЗЕ
ИЗ садашње извршне власти је саопштено да неће бити потребе за још једним ребалансом до краја године. У ребалансу у јуну створени су услови да се обезбеде и обезбеђена су недостајућа средства. Финансијска слика је заокружена и све обавезе ће бити редовно сервисиране до краја године. То укључује плате, пензије, социјална давања.
По садашњим подацима када су у питању приходи и потрошња неће бити потребе за још једним ребалансом, саопштено је из Министарства финансија. У том ресору се интензивно припрема и буџет за наредну годину и према садашњим најавама он ће бити достављен Парламенту до 15. новембра.
Корона криза показала је да није добро, више пута се чуло, да се економија ослања на једну грану. У овом случају, Црна Гора на туристичку привреду. И најмање турбуленције онда, како је поручено, оставе драстичне последице, а ни прогнозе за наредни период не охрабрују, јер неки стручњаци сматрају да ће опоравак у туризму трајати и до пет година.

ПРОГНОЗЕ Светска банка, Фото ЕПА
- Један од узрока пада економије ове године је структурне природе, јер Црна Гора има знатно мањи сектор индустрије који је за разлику од туризма и услужних делатности много отпорнији на ефекте здравствене кризе. Нпр. Србија и БиХ имају по 25, односно 23 одсто бруто додате вредности од индустрије, па су доста стабилне на ковид турбуленције. Зато је стопа њиховог раста мање изражена него у Црној Гори која се ослања на туризам. Код нас је трећина запослених у туризму и повезаним делатностима, што се директно одражава и на кретање БДП-а - прокоментарисала је Гордана Ђуровић, професорка Економског факултета.

Фото Depositphotos
Опоравак, потцртава Ђуровићева, не може се очекивати преко ноћи, нарочито у условима када је неизвесно колико ће здравствена криза, која је све израженија, потрајати.
- Јавни дуг према садашњим прогнозама могао би прећи 90 одсто БДП-а. Зато било која Влада која ће креирати нову извршну власт ће морати да размисли како да повећа отпорност и смањи рањивост економије. Такође, да размисли да ли је неопходан још један ребаланс буџета, односно има ли потреба за новим задуживањем - констатовала је Ђуровићева.

РУЉА ИЗВУКЛА БРИТАНЦА ИЗ СТАНИЦЕ И ЗАПАЛИЛА ГА: Полиција није реаговала из страха за сопствену безбедност
БРИТАНСКИ држављанин преминуо је од последица тешких опекотина након што га је, према наводима локалних медија, група људи извукла из полицијске станице и запалила на улици, јавља Скај њуз.
22. 04. 2025. у 12:01

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (0)