УЗ ЛЕКОВЕ ПРОТИВ ТРОМБОЗЕ ИПАК МОЖЕ ЗЕЛЕНИШ: Није пожељно сасвим елиминисати поврће

И. Ковачић

26. 07. 2021. у 15:30

ЛЕКОВИ против згрушавања крви многима су изговор што не могу да смршају, јер им ова, често доживотна терапија не дозвољава да једу зелениш. Међутим, истина је сасвим другачија. Дакле, и пацијенти на антикоагулативним медикаментима могу да се хране дијетално. Штавише, њима се не саветује да сасвим елиминшу поврће богато витамином К, јер то доводи до великих промена у вредностима протромбинског времена и повећаног ризика од тромбозе и крварења.

УЗ ЛЕКОВЕ ПРОТИВ ТРОМБОЗЕ ИПАК МОЖЕ ЗЕЛЕНИШ: Није пожељно сасвим елиминисати поврће

FOTO: Arhiva novosti

У интервјуу, за "Новости", доктор Данијела Ристић Медић, интерниста-дијетолог из Центра изузетних вредности за исхрану и метаболизам Института за Медицинска истраживања у Београду, каже да храна богата витамином К као што су блитва, кељ, спанаћ, млади лук, броколи, кисели купус, може битно да промени дејство лекова против згрушавања крви, али само оних их групе кумаринских антикоагуланаса ("варфарин", "фарин"...)

Није пожељно да се сасвим елиминше поврће богато витамином К, јер то доводи до великих промена у вредностима протромбинског времена и повећаног ризика од тромбозе и крварења

 - Зато пацијенти често добију савет да потпуно избаце ове намирнице из исхране. Међутим, сасвим је довољно да унос ових намирница буде уравнотежен. Значи, они могу да једу сваки други дан исту количину овог зеленог поврћа и да одржавају недељни унос константним. Опрез је потребан када се на јеловнику појави нека сезонски нова намирница са високим садржајем витамина К, као што су млади лук или зеље. Такве намирнице се могу јести, али у малој количини, или се пак може унети средња порција, али уз обавезно изостављање неке друге намирнице с високим садржајем витамина К током те недеље, на пример изоставити те недеље купус или зелену салату који су иначе редовно на јеловнику.

Које су још препоруке за исхрану оних који се лече од тромбозе?

 - Умерен унос брескви и банана као и кефира је такође препорука код пацијената на антикоагулантној терапији. Редовно конзумирање јела која садрже бели лук, такође не би требало да представља проблем у контроли протромбинског времена, али ови пацијенти морају да избегавају суплементе на бази белог лука. Такође, храна која садржи неке супстанце које су хемијски сличне салицилатима ("аспирину") не препоручује се у већим количинама код ових пацијената. У овакву храну спадају ђумбир, кари, цимет, оригано, пеперминт, вишње, суво грожђе, боровнице, грејпфрут, поморанџе и мандарине. Такође, потребно је избегавати повремени или редовни унос алкохола. Осим тога и примена коензима Q10 може да умањи дејство антикоагулантне терапије, док се препарати витамина Е и рибље уље не препоручују код пацијената на тромболитичким лековима.

Да ли уз корекцију исхране пацијенти на антикоагулантној терапији губе на тежини као и они здрави?

 - Да, они могу да имају исти ефекат на редукцију телесне масе као и здраве особе. Са добро балансираном дијетом очекивани губитак је од пола до килограм недељно посматрано у дужем периоду. Пацијенти се прате на две до четири недеље, а касније на три до шест месеци. Ако је губитак у границама планираног, примењује се дати дијетески режим све до достизања циљане тежине. Поред праћења ефеката на саму телесну тежину, неопходно је пратити и пратећа обољења и по потреби прилагођавати терапију. Уколико се под надзором лекара започне промена начина исхране, анализе протромбинског времена требало би радити чешће него обично, посебно ако су пацијенти на антикумаринским препаратима.

Дакле, помоћ дијетолога је неопходна?

 - Пацијенти на антикоагулантној терапији увек би требало да коригују исхрану под надзором лекара специјалисте за исхрану или уз праћење од стране одабраног лекара, јер они најчешће имају и придружене болести, а посебно ако је губитак на телесној маси неопходан због неког оперативног захвата. Дијета код ових пацијената мора да буде индивидуална. Оно што је најважније је да ови пацијенти самоиницијативо не праве нагле промене у начину исхране ка вегетаријанству, макробиотичкој исхрани или хиперпротеинској дијети. Они који се лече од трмбозе не смеју да користе ни суплементе за мршављене, посебно не оне који се рекламирају као сагоревачи масти. Ако се одлуче да гладују требало би да знају да то може да има краткорочне ефекте, јер се превасходно губи вода, а ако то мало дуже практикују, узроковаће губитак мишићне масе. Није добро ни прескакање оброка јер оно ремети метаболизам, регулацију шећера у крви, јављају се умор и малаксалост.

ЛАБОРАТОРИЈСКЕ АНАЛИЗЕ

КОЈЕ анализе би оболели од тромбозе требало да ураде пре него се упусте у процес промене начина исхране ради мршављења?

- Минимум лабораторијских анализа укључује концентрацију глукозе у крви, (на таште и два сата после јела), ензиме јетре, холестерол, триглицериде, уреа, креатинин, мокраћну киселину, крвну слику, ниво ТСХ, као и физичко-хемијски преглед урина. Наведе анализе су препорука европских водича за терапију гојазности. За ове пацијенте је неопходно и да редовно прате и дејство антикоагулантне терапије одређивањем протромбинског времена, чије су вредности изражене као ИНР (интернационални нормализовани однос). Код здравих особа, које нису на терапији "варфарином", вредност ИНР-а је око један. У случају дубоке венске тромбозе, уградње срчаних залистака, атријалне фибрилације, кардиоверзије циљна ИНР вредност је око 2,5, после инфаркта миокарда 2,5 до 3,5, док код рекурентне дубоке венске тромбозе, плућне емболије циљна ИНР вредност је 3,5.

Има ли ипак нешто што би ови пацијенти самоиницијативно могли да ураде, пре него што се обрате лекару за исхрану?

 - Уколико су гојазни могу за почетак и сами да коригују своју исхрану тако што ће да узимају бар по једну порцију намирница из сваке групе хране. Значи да једу и житарице и скробно поврће и млеко и млечне производе, месо, риба и јаја, и поврће и воће, а да не једу слаткише и да не похују храну. Уз то је важно да дневни унос хране поделе на три оброка са размаком на четири сата и могу да додају једну воћну ужину. Важно је и да не једу после осам сати увече и доручкују највише сат после устајања.

Шта они могу да очекују од дијетолога?

 - Дијетолог који прописује медицинску нутритивну терапију код пацијената на антикоагулантној терапији мора да узме детаљне податке о почетку гојазности, њеном току као и ефектима раније примењиваних мера регулације тежине. Осим тога, треба да узме и податке о навикама у исхрани и евентуалним поремећајима исхране, физичкој активности, пушењу и конзумацији алкохола. Будући, дијетални начин исхране мора да буде индивидуализован, што значи прилагођен полу, годинама, нивоу физичке активности и начину живота и рада, основном кардиоваскуларном обољењу, пратећим болестима и актуелној прописаној терапији. Укупан дневни калоријски унос се смањује за 500 до 800 калорија у односу на потребан ниво, али дијета не сме да буде испод 1.200 калорија дневно, осим ако се спроводи у специјализованим центрима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

ПУЦЊАВА У ЗГРАДИ МИНИСТАРСТВА ОДБРАНЕ: Русија сазнаје све више детаља о убиству Владимира Фешченка