КАДА БОЛЕСТ УЗМЕ МАХА, ЛЕЧЕ СЕ САМО ПОСЛЕДИЦЕ: Трајни третмани, интервенције или тетоваже, могу да буду узрочници опасних инфекција
ОПЕРАЦИЈА, зубарска интервенција, третман код педикира, улепшавање трајном шминком, тетоважама или пирсинигом могу да узрокују почетак тешке упале јетре. Током свих ових метода преко крви јетра може да се инфицира вирусима хепатитиса Б и Ц.

Фото: Depositphotos
Ове инфекције дуги низ година не дају никакве симптоме, па заражени тек кад развију цирозу јетре или хепатоцелуларни карцином траже помоћ лекара. Касно откривање болести главни је разлог због којег од вирусних упала овог органа у свету сваких 30 секунди умре по једна особа. Охрабрујуће је да су се појавили лекови којима ће хепатитис, ако се открије на време, моћи у потпуности да се излечи код чак 95 одсто заражених.
Доктор Виолета Ракић, епидемиолог Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут", каже да је тестирање на хепатитис Б и Ц једини начин правовременог откривања ових "тихих" болести:
- У институтима и заводима за јавно здравље широм земље омогућено је тестирање на ове инфекције јетре и оно је доступно, анонимно, бесплатно и без упута и књижице за све категорије становништа.
Када се хепатитис открије на време, захваљујући најсавременијим лековима могуће је његово потпуно излечење.
- Када болест узме маха, могу да се лече само последице, а неретко је једини спас трансплантација јетре. Ако се открије на време, на располагању данас имамо револуционарну терапију која, први пут у историји медицине, омогућава излечење једне хроничне болести за само 12 недеља, са успехом преко 95 одсто - каже професор др Ивана Милошевић, инфектолоиг и заменица дирктора Клинике за инфективне и тропске болести УКЦ Србије.
Ширење вируса
ПРОЦЕЊУЈЕ се да је у Србији вирусима хепатитис Б и Ц заражено око 70.000 људи. Највећи проблем је што тога нису ни свесни и што преносе вирус даље. Иако свако може да добије вирусну упалу јетре, њој су и даље најподложнији интравенски корисници дрога, затвореници, пацијенти на дијализи, промискуитетне особе и чланови породица заражених.
У Србији су иновативни лекови за лечње хепатитиса уведени још 2018. године и примењивани су у терапији болесника са цирозом јетре. У међувремену су се појавили нови које многи стручњаци, као и професорка Милошевић, описују као "револуционарне".
- Реч је о пангенотипској терапији која нам је на листи приоритетних за набавку у скорије време - рекла је Сања Радојевић Шкодрић, директорка Републичког фонда здравственог осигурања. -О набавци одлучујемо на основу неколико критеријума, а кључни су нам мишљење струке и финансијски ефекат, затим за које категорије пацијената се уводи и да ли за то обољење постоји већ иновативна терапија.
Препоручујемо

ЗАСЛАЂЕНА ПИЋА УЗРОКУЈУ КАНЦЕР ДЕБЕЛОГ ЦРЕВА: Неопходно вежбање и регулација исхране
04. 08. 2021. у 14:10

ПОРЕМЕЋАЈИ СРЧАНОГ РИТМА: Да ли је свака аритмија опасна по живот?
30. 07. 2021. у 12:20

УКРАЈИНА ИЗДАЛА УПОЗОРЕЊЕ: Руси ће ноћас лансирати ракету која може да носи нуклеарно оружје
РУСИЈА планира „тренажно“ лансирање интерконтиненталне балистичке ракете РС-24 „Јарс“ у ноћи између 18. и 19. маја, саопштила је украјинска војна обавештајна служба (ГУР) 18. маја.
18. 05. 2025. у 15:55

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)
РУМУНСКИ председнички кандидат и лидер националистичке странке Алијанса за уједињење Румуна Ђорђе Симион и фаворит на прошлогодишњим поништеним изборима, Калин Ђорђеску, полиција је извела са бирачког места у Могошоаји (предграђу Букурешта).
18. 05. 2025. у 09:54

САМО 5 ЗЕМАЉА: Ко је све гласао за Србију и како - максималних 12 од комшија (ФОТО)
ПОСЛЕ завршеног финала "Евровизије 2025", на званичном сајту престижног музичког такмичења објављено је и како су гласале земље учеснице у полуфиналима.
18. 05. 2025. у 11:34
Коментари (0)