КОЈИ СУПЛЕМЕНТИ СУ ОДГОВАРАЈУЋИ ЗА ДЕЦУ? Родитељи су често у недоумици да ли малишанима да дају "формуле" за јачање

И. Ковачић

18. 08. 2021. у 16:00

НИЈЕДНО научно истраживање до сада није потврдило да постоје суплементи који доказано "јачају" имунски систем код деце и сходно томе олакшавају борбу са потенцијалним инфективним агенсима. Ипак, има доказа да би неки од њих могли повољно да утичу.

КОЈИ СУПЛЕМЕНТИ СУ ОДГОВАРАЈУЋИ ЗА ДЕЦУ? Родитељи су често у недоумици да ли малишанима да дају формуле за јачање

Фото: Depositphotos

Доцент Невенка Ракетић, специјалиста педијатрије и имунологије, каже да се суплементи за примену код деце могу поделити према узрасту и према здравственим проблемима на које желимо да утичемо:

 - Највећи број суплемената може да се даје када дете има више од две године - каже др Ракетић.

 - Зато се код најмлађих препоручује само примена витамина Д, који помаже правилан раст костију и зуба, пробиотика који могу да смање грчеве и помогну у стварању микроба у цревима, и омега 3 масне киселине, које помажу развој нервног система и ретине.

За малишане који су већ кренули у вртић, витамин Д би такође, могао да буде користан.

 - Витамин Д је, можемо рећи и најважнији, јер делује пре свега на ћелије имунског система на слузницама респираторног и дигестивног система, да боље обављају своју функцију у виду уништавања микроорганизама који улазе у организам и тако представљају прву линију одбране - каже наша саговорница. - Осим тога, он подстиче стварање кателицидина и дефензина који директно уништавају бактерије и зато се називају природни антибиотици.

На списку витамина и минерала за које су многобројни радови показали да су делотворни у дечјем узрасту су и витамин Ц и цинк.

 - Витамин Ц делује на урођени имунитет тако што појачава уништавање микроорганизама, а са друге стране подстиче стварање Б лимфоцита које стварају антитела и Т лимфоцита који директно уништавају микроорганизме - каже др Ракетић. - Важан минерал је цинк, који помаже препознавање микроорганизама од стране ћелија имунског система, а такође подстиче стварање и функцију Б и Т лимфоцита, због чега има снажно антивирусно деловање.

Добре бактерије

ПРОБИОТИЦИ, који садрже добре бактерије, такође су на листи препарата погодних за децу.

- Код деце је због учесталих инфекција релативно честа употреба антибиотика и да би се избегла дијареја изазвана антибиотицима препоручују се сојеви Saccharomyces boulardii, Lactobacillus casei и Lactobacillus rhamnosus LGG. Код акутне дијареје код деце се препоручују сојеви Lactobacillus casei, Lactobacillus rhamnosus LGG, Lactobacillus acidophilus и Lactobacillus reuterи.

С обзиром на то да су у дечјем узрасту честе алергијске реакције, екцем, па и развој астме, од помоћи могу да буду суплементи који садрже омега 3 масне киселине.

 - Омега-3 масне киселине (ЕПА и ДХА) стварају липидне медијаторе протектине и резолвине који директно смањују запаљење и тако регулишу имунски одговор - каже др Невенка Ракетић. - Зато се саветује да у исхрани буде рибе најмање два пута недељно или да се примењује рибље уље или суплементи омега 3. Многобројни радови су показали да конзумација рибе у детињству и трудноћи има протективни ефекат на развој алергијских болести, посебно се односи на атопијски дерматитис и различите врсте алергија на храну, нарочито на алергију на јаја.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

ШЕШЕЉ О СЦЕНАРИЈУ КОЈИ НИКО НИЈЕ НИ САЊАО: Народ је био у заблуди (ВИДЕО)