КОВИД САД КОД ДЕЦЕ ИЗАЗИВА УПАЛУ ПЛУЋА! Гужва у дечјим амбулантама, а чак половина укупног броја прегледаних сумњива на корона - инфекцију

И. Ковачић

04. 10. 2021. у 08:42

ДЕЧЈЕ амбуланте су крцате. Педијатар у смени у просеку прегледа 60 малишана, а најмање 30 пута обуче заштитни скафандер да би прегледао дете сумњиво на ковид!

КОВИД САД КОД ДЕЦЕ ИЗАЗИВА УПАЛУ ПЛУЋА! Гужва у дечјим амбулантама, а чак половина  укупног броја прегледаних сумњива на корона - инфекцију

Фото: Depositphotos

Код деце до седам година преносиоци вируса корона су углавном родитељи и други чланови породице, док школарци заразу преносе међусобно. За разлику од претходног епидемијског таласа, код најмлађих пацијената су упале плућа постале учесталије и сличне онима као код одраслих, због чега се све чешће упућују на болничко лечење.

Доктор Дејан Јонев, педијатар Дома здравља Чукарица, каже да ипак нема места паници јер је код већине предшколске и школске деце клиничка слика ковида блага:

- Најчешћи симптоми су повишена телесна температура, али не превише, главобоља, малаксалост, често се јавља и дијареја.

Када се код детета потврди ковид, прописује му се изолација од 14 дана, а лекови по потреби:

- Врло нам је битан налаз крвне слике са леукоцитарном формулом и CRP - каже др Јонев.

- Лекове против температуре саветујемо ако је она висока, а друге медикаменте прописујемо по потреби зависно од тога шта смо чули на прегледу плућа, какви су биохемијски резултати. Важно је да се дете прати и по потреби упути на додатну дијагностику.
У случају када се дијагностикује упала плућа неопходна је хоспитализација.

- У односу на прошли епидемијски талас, од пре пола године, када је број мултисистемског инфламаторног синдрома праћеног цитокинском олујом код ковид позитивне деце био већи, у овом таласу имамо значајно мањи број најмлађих пацијената са таквим имунским одговором, али порастао је број оних са упалама плућа - каже професор др Влада Вукмановић из Института за мајку и дете, установе у којој се тренутно од ковида лечи седам оболелих малишана.

Професор Вукомановић напомиње да су упале плућа код деце изазване ковидом у овом епидемијском таласу по карактеристикама врло сличне онима које се јављају и код одраслих.

С тога се у терапију укључују и антивирусни лекови, антибиотици, кортикостероиди и кисеонична потпора.

- Оно што је алармантно је да расте и број новорођенчади која су позитивна, што значи да је број позитивних трудница све већи - каже професор Вукомановић.

- Зато је важно и да се труднице вакцинишу.

У Институту за мајку и дете "Др Вукан Чупић" лече се деца са умерено тешком и тешком клиничком сликом ковида, док се у дечјој ковид-болници у Клиничко- болничком центру "Др Драгиша Мишовић" лече они који имају блаже симптоме пнеумоније.

Продужена инфекција

РИЗИК од дуготрајног ковида код деце много је мањи него што су се многи прибојавали, рекли су водећи британски стручњаци за здравље деце. После највеће светске студије о том питању, истраживачи, предвођени Универзитетским колеџом у Лондону, рекли су да их закључци до којих су дошли - умирују. Они су анкетирали децу између 11 и 17 година која су била позитивна на вирус корона у Енглеској у периоду од септембра прошле до марта ове године. Истраживање сугерише да је између два и 14 одсто њих 15 недеља касније и даље имало симптоме изазване ковидом.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

СРБИ ВЛАДАЈУ ТУРСКОМ: Тадић и Костић режирали нови победу за Фенербахче (ВИДЕО)