ГАСТРИТИС ПУНИ АМБУЛАНТЕ: Интензивније се лучи желудачна киселина, што уз промену начина исхране узрокује тегобе
НАЈВЕЋИ број пацијената код гастроентеролога ових дана долази због бола и жарења у желуцу, надутости, подригивања, па чак и повраћање и појаве проливастих столица. То је прилично уобичајена појава у пролеће, јер исхрана обилује разним зеленишем, пију се хладнија, газирана пића, а уз то ни климатски услови "не иду наруку" здрављу дигестивних органа. Упала желуца (гастритис) може да се испољи као површно оштећење његове слузокоже, али и дубље, које последично води у појаву карцинома, па тегобе не би требало занемаривати и лечити самоиницијативно.
Асистент доктор Владимир Миливојевић, гастрентеролог Универзитетског клиничког центра Србије, каже да се с пролећа и јесени услед новонасталих временских услова интензивније лучи желудачна киселина, долази и до других хормоналних и неуротрансмитеркох адаптација, што уз промену начина исхране узрокује гастритис:
- Да би се појава гастритиса спречила неопходно је да се једу чешћи, мањи оброци, без јаких зачина, да се довољно жваће храна, и да се смањи конзумација газираних пића, наравно и алкохола. Такође, препорука је да се избегава индустријска и прерађена храна, адитиви, конзервирана храна, месне прерађевине и фруктозни сирупи. Уколико се тегобе ипак појаве од помоћи може да буде сок од ђумбира, уље дивљег оригана и дивљег кима, чај од кима, коморача, камилице и дијете на бази банана, пиринча, јабука и препеченог хлеба.
Губитак у тежини
АЛАРМНИ симптоми који би одмах требало да упуте лекару су повраћање крви или црног садржаја, крваве или црне столице, малокрвност, губитак у тежини. Уз то ако постоји породична историја тумора једњака, желуца и дванаестопалачног црева, стање је још хитније. Таквим пацијентима се ради ендоскопско снимање желуца, тестирање на хеликобактерију, гледа се ултразвук трбуха и основне анализе крви, потом се може безбедно започети терапија.
За методу којој многи прибегавају у самолечењу - узимање соде бикарбоне и газираних пића, наш саговорник каже да је у лечењу тегоба изазваних упалом желуца погрешна и бескорисна.
Они који често пате од жарења у желуцу неретко самоиницијативно посежу за узимањем лекова из групе инхибитора протонске пумпе што је, како каже др Миливојевић, такође, лоше:
- Истина је да ови лекови служе за лечење гастритиса, али због тога што се узимањем макар једне дозе ових лекова дезавуише неинвазивно тестирање на хеликобактерију, тако се прави "грешка у корацима" која ће само да продужи симптоме и отежа дијагностику и продужи тегобе пацијента - каже Миливојевић.
- Неодговарајућа исхрана, године живота и гојазност представљају генерални фактор ризика за било које патолошко стање, тако и за појаву гастритиса - каже наш саговорник. - Пре свега, старији људи пију више лекова, који могу да буду агресивни за дигестивни тракт и могу да узрокују симптоме који су у вези са гастритисом. Уз то ако се пије и алкохол и пуши може да дође до напредовања гастритиса од површног до атрофије слузнице желуца и појаве метаплазије и дисплазије које у даљој каскади могу да воде ка карциному желуца.
Гастритис је за већину пацијента који се са њим повремено срећу најчешће безазлено и пролазно стање, али може да се искомпликује у случају дуготрајног дејства хеликобактерије и употребе лекова.
- Зато је од изузетне важности да се чести симптоми гастритиса не занемарују, већ да се адекватно дијагностикују и лече - каже наш саговорник.
Препоручујемо
ВЕЖБАМА СПРЕЧИТЕ ОТИЦАЊЕ НОГУ: Шта треба практиковати пре спавања за бољу циркулацију
10. 10. 2021. у 15:00
НОВИ ЛЕКОВИ ЅА МИГРЕНУ: Доктор Бобан Степић о ефикасности терапије
09. 10. 2021. у 13:00
ВЕЗА МИГРЕНЕ И НАЛЕТА ВРУЋИНЕ: Јака главобоља повезана са тежим симптомима менопаузе
08. 10. 2021. у 12:00
НОВА ДИЈАГНОСТИКА РАКА ДОЈКЕ: Научници развили систем вештачке интелигенције
09. 10. 2021. у 12:00
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
КАЗНЕ СУ ПАПРЕНЕ: Ствар коју морате имати у ауту - а морате водити рачуна и о РОКУ трајања
У ЗАКОНУ о безбедности саобраћаја дефинисано је да се у возилима мора налазити нови комплет прве помоћи (тип Б) са прецизно дефинисаним садржајем.
17. 12. 2024. у 10:05
Коментари (0)