ЗАШТО ЈЕ ОПАСАН ВИШАК ГВОЖЂА? Када је у недостатку узрокује анемију, али није добро ни када га има превише
ВЕЋИНА људи пати од анемије услед недостатка гвожђа, али постоје и пацијенти код којих се региструје вишак овог минерала у крви.

Фото: Depositphotos
Иако је гвожђе од великог значаја за пренос кисеоника, нормално функционисање мишића и енергетских процеса у ћелијама, у повишеним концентрацијама је изузетно токсично.
Докторка Мирјана Митровић, хематолог Универзитетског клиничког центра Србије, каже да повишен ниво гвожђа у лабораторијској анализи не значи нужно хемохроматозу, односно стање повишених вредности гвожђа:
- Много поузданија је анализа феритина која указује на укупне залихе гвожђа у организму. Ако је феритин већи од 200 мг/Л код жена односно 300 мг/Л код мушкараца, потребно је даље испитивање. То подразумева генетске анализе, магнетну резонанцу стомака и срца и биопсију јетре.
Наша саговорница напомиње да је метаболизам гвожђа строго регулисан, а његово усвајање из црева ограничено, тако да здрави људи који се нормално хране не могу да развију хемохроматозу.
- Најчешћи разлози хемохроматозе су наследно обољење, поремећај метаболизма гвожђа услед болести јетре, мијелодисплазног синдрома, а честа је и због примене трансфузија крви које се раде у случају наследних анемија и хематолошких болести. Такође, прекомерна суплементација гвожђем у високим дозама и веома дугом временском периоду може да узрокује благу хемохроматозу. Стога се примена суплемената гвожђа саветује само уз надзор лекара.
Када су вредности феритина високе, долази до оштећења бројних органа.
- Најчешће страда јетра, срце, панкреас, тестиси, зглобови и кожа, која постаје тамно пребојена - каже др Мирјана Митровић.
- Хемохроматоза води ка цирози јетре, дијабетесу, неплодности, попуштању срца и артритису. Клиничка слика је тежа код болесника са наследном хемохроматозом, али су и код њих тешка оштећења органа и ткива ретка.
Докторка Митровић каже да се у циљу смањења количине гвожђа у телу примењује флеботомија, односно испуштање крви или лекови који везују гвожђе и избацују га из организма:
- Ово је једини начин лечења наследне хемохроматозе, која је хронично обољење. У случају када је удружена са другим болестима, осим смањења концентрације гвожђа, потребно је и лечење основне патологије - каже др Митровић.
Високе вредности
КАДА вредност феритина прелази 1.000 мг/Л онда се говори о тешким случајевима хемохроматозе - каже др Мирјана Митровић.
- Референтне вредности за жене су мање од 200, а за мушкарце мање од 300 мг/Л.
Препоручујемо

ЈАКЕ НОГЕ ЗА СТАБИЛАН КОРАК: Због чега се временом губи сигурност?
14. 10. 2021. у 14:00

ЖАРЕЊЕ ПО ТЕЛУ: Др Бобан Степић, неуролог о стању мировања полинеуропатија
14. 10. 2021. у 15:00

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)