ЗАШТО ЈЕ ОПАСАН ВИШАК ГВОЖЂА? Када је у недостатку узрокује анемију, али није добро ни када га има превише
ВЕЋИНА људи пати од анемије услед недостатка гвожђа, али постоје и пацијенти код којих се региструје вишак овог минерала у крви.

Фото: Depositphotos
Иако је гвожђе од великог значаја за пренос кисеоника, нормално функционисање мишића и енергетских процеса у ћелијама, у повишеним концентрацијама је изузетно токсично.
Докторка Мирјана Митровић, хематолог Универзитетског клиничког центра Србије, каже да повишен ниво гвожђа у лабораторијској анализи не значи нужно хемохроматозу, односно стање повишених вредности гвожђа:
- Много поузданија је анализа феритина која указује на укупне залихе гвожђа у организму. Ако је феритин већи од 200 мг/Л код жена односно 300 мг/Л код мушкараца, потребно је даље испитивање. То подразумева генетске анализе, магнетну резонанцу стомака и срца и биопсију јетре.
Наша саговорница напомиње да је метаболизам гвожђа строго регулисан, а његово усвајање из црева ограничено, тако да здрави људи који се нормално хране не могу да развију хемохроматозу.
- Најчешћи разлози хемохроматозе су наследно обољење, поремећај метаболизма гвожђа услед болести јетре, мијелодисплазног синдрома, а честа је и због примене трансфузија крви које се раде у случају наследних анемија и хематолошких болести. Такође, прекомерна суплементација гвожђем у високим дозама и веома дугом временском периоду може да узрокује благу хемохроматозу. Стога се примена суплемената гвожђа саветује само уз надзор лекара.
Када су вредности феритина високе, долази до оштећења бројних органа.
- Најчешће страда јетра, срце, панкреас, тестиси, зглобови и кожа, која постаје тамно пребојена - каже др Мирјана Митровић.
- Хемохроматоза води ка цирози јетре, дијабетесу, неплодности, попуштању срца и артритису. Клиничка слика је тежа код болесника са наследном хемохроматозом, али су и код њих тешка оштећења органа и ткива ретка.
Докторка Митровић каже да се у циљу смањења количине гвожђа у телу примењује флеботомија, односно испуштање крви или лекови који везују гвожђе и избацују га из организма:
- Ово је једини начин лечења наследне хемохроматозе, која је хронично обољење. У случају када је удружена са другим болестима, осим смањења концентрације гвожђа, потребно је и лечење основне патологије - каже др Митровић.
Високе вредности
КАДА вредност феритина прелази 1.000 мг/Л онда се говори о тешким случајевима хемохроматозе - каже др Мирјана Митровић.
- Референтне вредности за жене су мање од 200, а за мушкарце мање од 300 мг/Л.
Препоручујемо

ЈАКЕ НОГЕ ЗА СТАБИЛАН КОРАК: Због чега се временом губи сигурност?
14. 10. 2021. у 14:00

ЖАРЕЊЕ ПО ТЕЛУ: Др Бобан Степић, неуролог о стању мировања полинеуропатија
14. 10. 2021. у 15:00

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

"ДА ЛИ СЕ МАКРОН ДРОГИРА?" Јованино питање изазвало смех у студију: "Како да се носе с толиком проблемима..."
ВОДИТЕЉКА Јована Јоксимовић у јутарњем програму на телевизији К1 дотакла се теме Емануела Макрона и спорне ситуације са марамицом и сумњом о употреби опијата, која се проширила друштвеним мрежама.
13. 05. 2025. у 16:57
Коментари (0)