ДИЈАГНОСТИКА УПАЛЕ ПЛУЋА: Докторка Татјана Радосављевић објашњава

В. Н.

03. 11. 2021. у 13:13

Упала лућа није наивно обољење, с тим у вези важно је реаговати на време како не би дошло до већих компликација. Докторка Татјана Радосављевић отркива да ли упала плућа може да се потврди само слушањем плућа.

ДИЈАГНОСТИКА  УПАЛЕ ПЛУЋА: Докторка Татјана Радосављевић објашњава

Фото Архива

 - На упалу плућа може да се посумња на основу слушања плућа, али су се раније користиле и методе "куцкања" или перкусије плућа. Тада је дијагноза упале плућа могла да се постави уколико је звук "куцкања" био туп, а на том месту је био присутан тиши или веома појачан плућни звук, објашњава докторка. 

Она додаје:

 - Нажалост, овај начин прегледа се напушта, па само налаз на рендгену потврђује упалу уз налаз на слушалици. Једино код атипичне упале налаз на плућима може да буде нормалан, а да постоји велика упаљена површина што се види само на рендгену.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.

22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво

НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.

25. 07. 2025. у 08:55

Коментари (0)

ДЕЛИЈЕ НЕ МОГУ ДА ДОЂУ СЕБИ! Ванредно саопштење навијача Црвене звезде после оног што се десило на Маракани (ВИДЕО)