И ПОСЛЕ БАНАЛНЕ ИНФЕКЦИЈЕ ОСТАЈЕ ПОВИШЕНА ТЕМПЕРАТУРА: Бројни респираторни вируси неретко узрокују продужено субфебрилно стање
ТЕМПЕРАТУРА тела до 38,5, која се без обзира на субјективни осећај пацијента, по медицинским критеријумима сматра - благом, може да траје недељама, па и месецима, без иједног другог симптома.
Лекарима је често проблем да утврде шта је узрок, па он у већини случајева остаје непознат. Пракса показује да овакво стање може да настане и после "обичне" прехладе.
Дијагностика дуже траје, али инфектолози упозоравају да овај симптом не би требало занемаривати, и да би са претрагама требало започети одмах ако ни после седам дана температура тела не падне на нормалну.
Ово стање подједнако је често и код деце и код одраслих.
Педијатар Анета Јовановић, из Дома здравља Палилула, каже да се блага температура која траје данима без других изражених симптома у медицини назива субфебрилно стање:
- То практично значи да дете данима има температуру око 37,5 највише до 38,5 и није потребан лек за њено снижавање. Понекад се уз ову благу инфекцију може јавити цурење носа, али температура је неретко једини симптом. Код највећег броја малишана тегобе престају за три до пет дана, а у неким ситуацијама могу да потрају и до седам дана и дуже.
За школарце субфебрилно стање, без обзира на то што не узрокује тегобе не дозвољава одлазак у школу.
- Чак и температура од 37,2 степена није за колектив - каже др Јовановић.
- Потребно је да је дете без повишене телесне температуре бар 24 сата да би могло да се врати у вртић или на наставу.
Иако блага температура није разлог за одлазак лекару, наша саговорница напомиње да је то, ипак, неопходно уколико потраје дуже од три дана.
- Пожељно је без обзира на лакшу клиничку слику да се детету уради анализа крви - каже др Јовановић. - У случају да температура траје дуже од седам дана тада су обавезне и претраге урина, а по процени дете се упућује на даљу дијагностику.
Доктор Бранко Јоковић, специјалиста опште медицине Дома здравља Звездара, каже да се у последње две године, када се изабраном лекару јави пацијент са повишеном телесном температуром, до 37,5 прво посумња на ковид, али након тестирања, када је налаз негативан, трага се за осталим узрочницима, чији списак није мали.
- Најбитније је добро узета анамнеза, да би се дијагностика усмерила у добром правцу - каже др Јоковић.
Најчешћи узрочници јесу друге вирусне инфекције, најчешће респираторних путева, затим бактеријске инфекције коже, уринарног тракта, туберкулоза, ХИВ инфекција, неке инфекције изазване паразитима...
Инфектолог Лидија Лавадиновић, начелница одељења за нејасна фебрилна стања, тропске болести, изолацију и карантин Инфективне клинике у Београду, каже да се код више од половине пацијената често не докаже узрок скока телесне температуре.
- Велики број особа има супфебрилну температуру, нижу од 38 степени Целзијусових, праћену малаксалошћу, замарањем, боловима у зглобовима и мишићима - каже др Лавадиновић. - Ове особе се обично испитују амбулантно. Обављају се прегледи и раде се лабораторијске анализе којима се траже узроци, али код већине не могу да се докажу.
Према речима др Лавадиновић, благо повишена телесна температура може да траје месецима, па и годинама, због чега је неопходно праћење таквог пацијента и након неколико месеци може да се појави специфичан налаз, који указује на одређену болест.
- Обично ови пацијенти на почетку болести имају неку баналну инфекцију након које заостаје повишена температура - каже наша саговорница.
- У лабораторијским налазима могу да се докажу антитела на неке бактерије и вирусе. То не значи да постоји хронична инфекција која захтева примену терапије већ су то могући покретачи имунолошког одговора који траје и после инфекције. Ово стање обично спонтано пролази и могуће је да се понови после више година.
Расхлађивање и загревање
ДОКТОРКА Анета Јовановић, педијатар, каже да уколико температура не прелази 38 до 38,5 детету није потребно давати антипиретике, већ би га требало само расхлађивати:
- Уколико су шаке и стопала топли дете може да се купа или тушира десетак минута млаком водом, у добро загрејаном купатилу. Након туширања га обући у тању памучну одећу.
Такође, можете га орошавати, односно брисати дете влажном пеленом или пешкиром.
Уколико је периферија тела хладна и дете дрхти немојте га туширати и орошавати већ га само раскомотите, а шаке и стопала трљајте и загревајте.
Препоручујемо
ТУМОР ЈЕДЊАКА И ЖЕЛУЦА: Доктор Срђан Марковић о начинима и могућностима лечења
14. 12. 2021. у 12:45
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
ДА ЧОВЕК НЕ ПОВЕРУЈЕ: Погребни бизнис - ево чиме се Легија бави у затвору
ТАЈ посао му је плаћен.
18. 11. 2024. у 15:42
Коментари (0)