ЗГЛОБ НЕ ТРПИ САМО ЗБОГ РЕУМЕ, ИЛИ АРТРИТИСА: Преконтролишите здравље - тегобе могуће и због плућа, штитне и дијабетеса!

И. Ковачић

29. 03. 2022. у 09:50

БОЛАН и отечен зглоб неретко може да буде последица болести крви, плућа, штитасте жлезде и дијабетеса.

ЗГЛОБ НЕ ТРПИ САМО ЗБОГ РЕУМЕ, ИЛИ АРТРИТИСА: Преконтролишите здравље - тегобе могуће и због плућа, штитне и дијабетеса!

Фото Shutterstock

До тегоба са зглобовима доводи и поремећај у метаболизму одређених супстанци у телу, инфекција бактеријама, вирусима, гљивицама, па чак и паразитима. Такође, пре него што се искључе најчешће дијагнозе у обољењу локомоторног система - реума и реуматоидни артритис, лекар би требало да утврди да узрок сметњи није у појави тумора или у упали околних зглобних структура.

У интервјуу за "Новости" клинички асистент др Милица Грујић, специјалиста интерне медицине Института за реуматологију, каже да се лечење свих наведених зглобних, тегоба због болести које нису реуматске, заснива на примени терапије за отклањање или ублажавање симптома и на лечењу основног обољења:

- Овакав приступ најчешће доводи до потпуног повлачења зглобних тегоба. Само мали проценат пацијената има тегобе које заостају услед хроничних промена и тада је неопходно дуже праћење и лечење.

Које су то све болести које могу да се испоље и на зглобовима?

- Зглобови могу да буду оштећени код обољења плућа, попут саркоидозе, карцинома бронха, апсцеса плућа, хроничног бронхитиса. Смањена или појачана функција штитасте жлезде такође може да доведе до болова и отицања у зглобовима, болова и слабости у мишићима и често су ове тегобе први знак обољења штитњаче. Осим штитасте жлезде, и друга ендокринолошка обољења, као што су болести хипофизе, параштитних и надбубрежних жлезда, могу да имају реуматске манифестације. Особе са шећерном болешћу, поготово дугогодишњи пацијенти, често имају дегенеративне промене на зглобовима са оштећењем хрскавице, а јавља се и оштећење тетива, синдром смрзнутог рамена, синдром карпалног тунела и полинеуропатија. На овој листи су и болести крви као што су хемофилија, таласемија, болест српастих ћелија, акутна и хронична леукемија, малигни лимфом, мултипли мијелом и друге имунопролиферативне болести.

Фото: П.Милошевић

Како инфекције утичу на зглобове?

- Бактерије, вируси, гљивице, паразити могу да нападну зглобове и тада долази до њиховог тешког оштећења, нарочито у случају појаве бактерија. Зато се инфекцијски артритиси убрајају међу најтеже деструктивне артритисе. Међутим, са проналаском антибиотика, ток ових инфекција је знатно измењен и сада исход лечења зависи пре свега од дужине времена која прође до постављања дијагнозе. Бактерије које најчешће нападају зглобове су стафилокок, стрептокок, гонокок, ешерихија, мада свака бактерија може да узрокује инфекцију зглоба.

А вируси, гљивице и паразити?

- Гљивичне и паразитарне инфекције су данас доста ретке. Што се тиче вирусних артритиса, они су углавном бенигне природе и не прелазе у хроничну форму. Најчешћи изазивачи су вирус хепатитиса Б и Ц, вирус рубеоле, паротитиса, варичеле, мононуклеозе, парвовируси, аденовируси, цитомегаловируси. Лечење је симптоматско, лековима против болова.

Када поремећај у раду метаболизма доводи до отока и бола у зглобу?

- Најпознатија болест из овог домена је гихт. Он настаје као последица поремећаја метаболизма мокраћне киселине и таложења њених кристала у зглобове. Поред гихта, у ову групу сврставају се и ретка метаболичка обољења као што су болест таложења калцијум-пирофосфатних кристала, затим наследна болест таложења мрког пигмента хомогентизинске киселине, болест таложења гвожђа и Вилсонова болест, која је последица таложења бакра у организму.

Шта када проблем узрокују упаљене тетиве и лигаменти, а не сам зглоб?

- Тада је реч о ванзглобном реуматизму, који се лечи применом аналгетских гелова на болна места, оралним аналгетицима и физикалним процедурама. Међутим, истини за вољу, у случају ових тегоба, најефикасније лечење је локално давање гликокортикоидних лекова, тзв. блокаде у саму болну тачку.

Фото: П.Милошевић

Колико често су тумори узрок тегоба са зглобовима?

- Бенигни тумори зглобова се ретко развијају. Када до њих дође, реч је углавном о липомима, хемангиомима, фибромима, хондромима. Они расту споро, изазивају болове, увећање зглоба и ограничавају покрете. Лече се хируршким уклањањем и излечење је углавном потпуно, мада се у малом броју случајева могу јавити поново. Малигни тумори зглобова су веома ретка обољења, најчешће се ради о хондросаркомима који расту постепено и дуго могу остати непрепознати. Имају лошу прогнозу управо због касног откривања и касног постављања дијагнозе, када већ постоје метастазе у лимфним жлездама и плућима. Терапија је хируршка, али су рецидиви болести врло чести.

Да ли се цисте убрајају у туморе?

- Цисте, као и слободна тела и унутарзглобне кошчице сврставамо у промене сличне туморима. За разлику од остале две, цисте су релативно чест налаз и могу да буду синовијске када су пореклом из самог зглоба, али могу и да настану унутар тетива, лигамената, менискуса и тада их називамо ганглионским цистама.

Фото: П.Милошевић

Хронични болови

Да ли се, зависно од узрока, разликују и тегобе које се манифестују на зглобовима?

- Проблеми са зглобовима се испољавају у виду болова, отока, укочености и ограничене покретљивости. Међутим, особине наведених тегоба нас упућују на могући узрок оштећења зглобова. Код класичне реуме болови се јављају у току и након употребе зглоба, а попуштају након одмора. Такође, у случају реуме јавља се и осећај укочености у зглобу при првим покретима након мировања или устајања из постеље, ограничени су покрети у захваћеном зглобу и јавља се осећај нестабилности и несигурности. Код реуматоидног артритиса и других запаљењских болести зглобова болови су стално присутни.

БОНУС ВИДЕО - Вежбе за рамена: Ослободите се напетости након дуготрајног седења

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

СРПСКЕ РЕЧИ КОЈЕ ТУРЦИ ЈОШ УВЕК КОРИСТЕ: Опстале су још од времена када су султани учили наш језик на двору