КОЈА ЈЕ ДОБРА МЕРА: Премало воде оптерећује срце, а превише га додатно слаби

И. К.

11. 06. 2022. у 10:00

ТОКОМ летњих врућина кључна мера превенције за срчане болеснике је да пију одговарајуће количине течности. Уколико се пије премало воде, срчани напор се повећава, што је ризик за погоршање срчане функције.

КОЈА ЈЕ ДОБРА МЕРА: Премало воде оптерећује  срце, а превише  га додатно слаби

Фото Shutterstock

Такође, недовољан унос течности повезан је са сниженим вредностима крвног притиска, посебно код болесника који већ узимају анихипертензивне лекове. Са друге стране, претерани унос течности може да доведе до погорашња симптома срчане слабости и до повишеног крвног притиска.

Асистентн др Дејан Милашиновић са Клинике за кардиологију Универзитетског клиничког центра Србије каже да је код пацијената са срчаном слабошћу који узимају лекове за избацивање течности, диуретике, могуће смањивање дозе током летњих месеци у консултацији са надлежним лекаром, а у зависности од равнотеже уноса и губитка течности, као и од вредности крвног притиска:

- Код болесника са хронично повишеним вредностима крвног притиска могуће је, такође, смањивање уобичајних доза прописаних лекова током летњих месеци, а поред уноса течности, често је потребна и корекција уноса соли због повећаног губитка при знојењу на високим температурама ваздуха, али увек у консултацији са надлежним лекаром - каже др Милашиновић.

Када је о правој мери течности реч постоје извесна правила.

- Иако се често помиње да је препоручени просечни дневни унос од око два литра, потребна количина течности зависи од активности болесника и знојења - каже др Милашиновић - Када је знојење израженије потребно је уносити већу количину течности. Јер, осећај жеђи не може да се сматра прецизним и правовременим показатељем нивоа течности у организму, јер се најчешће жеђ јавља када већ постоји недостатак. Са друге стране, тамна пребојеност урина може да као објективни параметар, а у одсуству других обољења, упућује на недовољан унос.

Пацијенти који болују од срчане слабости требало би да се придржавају следећих савета када је о количини течности реч.

- Мерењем телесне тежине могуће је да се контролише равнотежа уноса и губитка воде током летњих месеци - каже наш саговорник. - Наиме, повећање телесне тежине због повишеног уноса и задржавања течности у организму знак је повишеног ризика код болесника са срчаном слабошћу.

Многи су у дилеми шта све подразумева унос течности, али др Милашиновић истиче да је вода та која се препоручује за највећи број људи:

- Употреба заслађених сокова може значајно да утиче на ниво шећера у крви код кардиоваскуларних болесника са придруженим дијабетесом. Газирани напици могу да доведу до повишених вредности крвног притиска, у зависности од садржаја натријума. С обзиром на њена диуретска својства, употреба кафе и других пића која садрже кофеин, као што је и кока-кола, у крајњој линији може да доведе до губитка течности. Уз поменута својства различитих типова течности, потребно је такође обратити пажњу на количину течности унете храном богатом водом као што су воће, посебно лубеница и поврће или јогурт.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ШОК ИЗЈАВА ШИПТАРСКОГ ПРОВОКАТОРА: Забранити мечеве Србије и Албаније