СТАРИЈИ ОД 65 ТЕЖЕ ПОДНОСЕ ВРУЋИНУ: Високе летње температуре доводе до колапса кардиоваскуларног система
ВРУЋИНУ и високу влажност ваздуха најтеже подносе старији од 65 година, нарочито кардиоваскуларни болесници и дијабетичари.
Њима лекари саветују боравак у природно замраченим и расхлaђeним просторијама у најтоплијем делу дана, уз, ако је могуће, што више кретања и најмање седења.
Докторка Нада Мацура, кардиолог интерниста, каже да је најчешћа последица високих летњих температура колапс кардиоваскуларног система, услед чега долази до краткотрајног губитка свести:
- На врућини масовно колабирају стари људи јер су њихови крвни судови крути и оптерећени атеросклеротским наслагама услед чега се врло тешко и шире и скупљају. То је основни разлог због којег њима смета и велика топлота, али и агресивно расхлађивање клима-уређајем. Оштећени венски систем код њих доводи и до већег отока потколеница, због чега им се не препоручује да предуго седе, већ да ходају или се опруже.
Када "падне мрак на очи" и "измакне" се тло под ногама, прва помоћ је расхлађивање помоћу воде.
- Колапс је тренутни губитак свести, дакле кратко траје и особа би већ са заузимањем удобног полажаја требало да реагује на околину и свесно одговара на питања - каже др Мацура.
- За прву помоћ требало би јој дати воде да пије и склонити је у хлад уколико се губитак свести догодио на улици. Уколико је особа конфузна и не долази лако свести, неопходно је позвати хитну медицинску помоћ.
НЕОТКРИВЕНО ОБОЉЕЊЕ
ДОКТОРКА Нада Мацура каже да се дешава да особа изгуби свест и премине, али да је тада по правилу реч о неком неоткривеном обољењу, попут кардиваскуларног поремећаја, тромба, дијабетеса...
Наша саговорница каже да би сваки колапс у суштини требало да се испита, јер он код старих људи може да укаже на постојање неке, најчешће неуролошке болести.
- Услед врућина колабирају и млади људи, али код њих је доминантан разлог умор и прескакање оброка - каже др Мацура. - С обзиром на то да су млади или у најбољим годинама, мисле да све могу да постигну, па се догађа да доведу организам на ивицу исцрпљености, због чега падају у несавест.
На високим температурама "вребају" и сунчаница и топлотни удар. Ови поремећаји терморегулације махом настају услед директног прекомерног излагања сунцу, при чему је посебно угрожен потиљак. Топлотни удар, иако по симптомима веома сличан сунчаници, не мора да буде последица непосредног излагања сунчевој топлоти. Може да настане и услед прегрејаног ваздуха.
- Симптоми топлотног удара су прекомерно знојење, црвенило у лицу и убрзан пулс - каже др Мацура.
- Прва помоћ особи са топлотним ударом је склањање у хлад, по могућности замрачен простор и давање воде. Наравно, у најкраћем могућем року требало би обезбедити преглед лекара.
Када је о сунчаници реч, наша саговорница каже да се она препознаје по томе што особа најпре има јаку главобољу, а ако дође до губитка свести, најчешће пада одједном, "као свећа":
- Услед сунчанице тело покушава да "расхлади" мозак тако што шаље више хладне крви у главу, при чему долази до проширења крвних судова мозга. Кожа тела је сува, уз стално повећање телесне температуре. Често се могу јавити поспаност и вртоглавица, због повећаног знојења и губитка минерала, изненадни "мрак" на очима, зујање, или краткотрајни губитак слуха. Код старијих се јавља и губитак свести.
Прва помоћ код сунчанице је да се особа склони са сунца и треба је ставити у лежећи положај. Расхлађивати је поливањем воде или хладним облогама и давати доста течности, најбоље воде и кухињске соли. У случају тешких стања, попут конфузије или губитка свести, обавезно треба звати Хитну помоћ.
БОНУС ВИДЕО - Основне вежбе за истезање врата: Довољна је само једна столица
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)