КАМО СРЕЋЕ ДА САМ РАНИЈЕ ОТИШАО НА ПРЕГЛЕД: Професор Срђан Пешић о искуству са карциноном дебелог црева
У СРБИЈИ је рак дебелог црева други водећи узрок смртности међу малигнитетима. Сваке године оболи више од 4.000 одраслих пацијената, нешто више у мушкој популацији, претежно у шестој и седмој деценији, али све је више, и код нас и у свету, оболелих пре педесете године.
Прецизан разлог повећања броја оболелих у млађој животној доби није утврђен, али се сматра да је повезан са нездравим навикама, недовољно физичке активности, претежно неактивним начином живота, гојазношћу, лошом исхраном и пушењем.
Организовани скрининг, који се званично спроводи и у нашој земљи, односи се на особе старије од 50 година, а млађи на преглед оду тек када се појаве симптоми који би могли да укажу на болест. Професору Срђану Пешићу, са Медицинског факултета у Нишу, повод да уради колоноскопију пре шест година био је чланак на једном медицинском порталу у коме је писао да због епидемијских размера овог карцинома, о колоноскопији код мушкараца треба размишљати већ после 40. године.
- Имао сам благе симптоме који су трајали неко дуже време. Прочитавши тај чланак решио сам да одмах одем на преглед. Камо лепе среће да сам га урадио неколико година раније.
ПОВЛАЧЕЊЕ НИКАКО
ПОЗИТИВАН приступ у лечењу ове болести је према мишљењу нишког професора најважнији:
- Редовна контрола, здрав живот, психолошки приступ, релаксације, медитација, јога, шта год коме одговара. Чини ми се да је приступ болести на високом месту по важности за преживљавање. Посао, социјални живот, никако повлачење. На сваки начин живети што нормалније, само напред, смејте се, радујте сваком дану, није живот завршен овом дијагнозом!
Рак је нарочито проширен у срединама где се једе пуно меса, нарочито меса печеног на ћумуру. Алкохол и цигарете такође утичу. Постоји и генетска предиспозиција, па ако имате неког у породици урадите одмах преглед, не чекајте да прођу године. Некада нема правила.
Професор Пешић, иначе фармаколог, каже да су, када је добио дијагнозу, сви његови пријатељи урадили колоноскопију:
- Треба обратити пажњу на крв у столици. Свако, па и сасвим благо крварење треба детаљно испитати. Од осталих симптома, то су лажни позиви на столицу, воденаста или геласта столица, болови...
Број оболелих се повећава у целом свету, управо зато онколози очекују да ће правовремени скрининзи помоћи да се ситуација мало преокрене. Ова болест све је чешћа и код жена у Србији.
- Колоноскопија је безболна, то је преглед који се ради у некој врсти седације, благо успаваном стању и траје десетак минута - преноси своје искуство проф. Пешић.
- Опоравак од анестезије је јако брз, за пола сата можете кући. Ако се пак испостави да је дијагноза рак дебелог црева, два су пута. Први је отићи до хирурга који се бави колоректалном хирургијом, јер је правилно урађени хируршки захват први и најбољи вид терапије. Одлазак код гастроентеролога такође није погрешан, али ће вас он вероватно послати хирургу. У сваком случају не треба чекати, већ кренути одмах са свим видовима терапије које предлаже онколошки конзилијум.
Сваке године у Србији се дијагностикује од 4.000 до 5.000 нових случајева овог канцера, од којих је чак и до 2.000 у метастатској фази болести, којима је потребно системско лечење.
За лечење пацијената у овом стадијуму болести, важно је обезбедити континуитет у лечењу, јер се тако постижу најбољи резултати и омогућава дуже преживљавање.
Осим лечења, на ток болести утиче и начин живота. Професор Пешић открива да се ни он, иако се са овом болешћу бори шест година, не придржава слепо свих правила:
- Тешко је бити истрајан. Теоријски све знам, али углавном не примењујем. Свакако треба јести влакнасту храну, поврће, орашасто воће, без много алкохола, без цигарета, то је основни савет. И уз све то ту су рафинирани шећери које треба избегавати.
БОНУС ВИДЕО - УБИЦА НЕГАТИВНЕ ЕНЕРГИЈЕ: Ћилибар има разна лековита својства, а овај је најквалитетнији...
Препоручујемо
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (1)