ПРЕПОЗНАЈТЕ СИМПТОМЕ НА ВРЕМЕ: Рак простате трећи карцином по броју оболелих
У СРБИЈИ од рака простате сваке године оболи 2.300 мушкараца, а премине више од 1.000 и то је по учесталости оболевања трећи карцином, одмах иза рака плућа и дебелог црева, упозорило је Удржење медикалних онколога поводом 17. новембра, када се обележава Светски дан мушког здравља и борбе против рака простате.

Foto: Shutterstock
Иако је доста чест и смртоносан овај малигни тумор, сада има другачију, повољнију прогнозу:
- Када сам пре 35 година био млад лекар, пацијенти са метстазама карцинома простате су умирали у тешким мукама, а данас то није тако - каже професор др Зоран Џамић, директор Клинике за урологију Универзитетског клиничког центра Србије.
Ипак, не би требало чекати да болест узме маха.
- Мушкарци старији од 50 година, односно 45, ако постоји породична историја болести, требало би једном годишње да ураде тумор маркер ПСА и уролошки преглед - каже професор Џамић. - Рак простате ретко даје ране симптоме, али се може јавити поремећај у квалитету мокрења: отежано и учестало мокрење, ноћно мокрење, смањење јачине млаза, крв у мокраћи. У узнапредовалој фази болести јављају се болови у костима, пре свега карлице.
Научни сарадник др Нада Бабовић, медикални онколог из Института за онкологију и радиологију Србије, истиче важност индивидуалне терапије:
- Уколико је тумор локализован у простати и ниског је ризика, пацијенту се могу понудити три опције: активно праћење уз редовне прегледе уролога, одстрањење целе простате или радиотерапија, самостално или у комбинацији са хемијском кастрацијом.

Фото Shutterstock
Према најновијим препорукама у метастатској фази препоручује се комбинација хормонске терапије са хемиотерапијом или иновативним лековима који делују на хормонске рецепторе.
Докторка Бабовић каже да ови лекови у Србији још нису доступни о трошку здравственог осигурања.
- Њихово увођење би било веома значајно јер суштински одлажу прогресију болести и продужавају преживљавање, а на тај начин се и смањују трошкови неге и лечења компликација болести у каснијој фази, као што су, рецимо, преломи костију или компресија кичмене мождине.
БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ
Препоручујемо

КОЈА ЈЕ НАЈСЛАБИЈА, А КОЈА НАЈЈАЧА? Одређене крвне групе носе ризик појединих болести
06. 11. 2022. у 18:50

ХРАНОМ УБЛАЖИТЕ РЕУМУ: Добар избор намирница може да олакша тегобе (ЈЕЛОВНИК)
04. 11. 2022. у 18:50

"РЕЦИТЕ МИ..." Трамп се нагнуо ка Порошенку, па му поставио питање које га је оставило у чуду
АМЕРИЧКИ лидер Доналд Трамп је током свог првог председничког мандата питао бившег украјинског лидера Петра Порошенка о томе да ли је Крим Русија.
13. 04. 2025. у 15:45

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ПРАВАЦ БЕОГРАД: Хрватски певач после хапшења стигао у Србију - Миле Кекин дошао дан после скандала
МИЛЕ Кекин је ухапшен у петак ујутру, а после испитивања у УСКОК-у пуштен је на слободу, након што је изнео своју одбрану.
12. 04. 2025. у 20:23
Коментари (0)