РЕСПИРАТОРНЕ ИНФЕКЦИЈЕ УГРОЖАВАЈУ СРЦЕ: Грип шест пута повећава ризик од инфаркта

И. КОВАЧИЋ

06. 01. 2023. у 13:00

КАДА вирус нападне дисајне путеве, чак и у случају обичне прехладе, увек постоји ризик да се прошири и на срчани мишић. После овакве упале, срце се углавном спонтано опoрави, али код одређеног броја пацијената оно се трајно прошири и увећа због чега морају да буду доживотно на терапији, и да смање сваки физички напор.

РЕСПИРАТОРНЕ ИНФЕКЦИЈЕ УГРОЖАВАЈУ СРЦЕ: Грип шест пута повећава ризик од инфаркта

Фото: Shutterstock

Пандемија ковида показала је да вирус корона ствара трајне тегобе са срцем и људима који пре тога нису имали никакве срчане болести. Доцент др Оливера Ђокић, кардиолог--интерниста Института "Дедиње", каже да се сада у клиничкој пракси као најчешће последице ковида виђају миокардитис (упала срчаног мишића), аритмије, срчана слабост, перикардитис (упала срчане марамице), плућна емболија, тромбоза дубоких вена, мождани удар:

- У целини, механизми оштећења срца и крвних судова услед неке респираторне инфекције су разнолики и испреплетани. Обухватају директан напад вируса на ћелију, затим оштећење под утицајем недовољног снабдевања кисеоником, оштећење под утицајем локалног и системског запаљења, настанак тромбозе и последице хемодинамског оштећења десне коморе.

Негативан утицај респираторних вирусних инфекција на срце познат је и у случају оболевања од грипа.

- Вирус инфлуенце код 10 до 15 одсто пацијената може се испољити као акутно запаљење срчаног мишића (миокардитис), а ризик од настанка срчаног удара је шест пута већи током и непосредно по завршетку вирусне инфекције - каже др Ђокић - Код највећег броја болесника који су имали миокардитис, ток болести је такав да ће доћи до потпуног опоравка, без икаквих трајних оштећења срца.Опоравак може да траје од неколико недеља до неколико месеци, али се срчана функција у потпуности поврати.

Фото: Shutterstock

Мањи број пацијената, наводи докторка Ђокић, развије дилатативну кардиомиопатију, односно стање када се срце прошири и ослаби. То захтева доживотно лечење, смањује способност за физички напор, квалитет и дужину живота. Код два одсто оболелих миокардитис брзо напредује и за кратко време може да доведе до фаталног исхода.

Показатељи који пацијенти су склонији да развију кардиоваскуларне компликације, који механизми и клиничка слика ће бити доминантни, као и која врста оштећења на кардиоваскуларном систему ће се развити и код којег пацијента остаје углавном непознато.

КРАХ ЦИРКУЛАЦИЈЕ

ИАКО је непознато ко ће да развије комликације на срцу услед инфекције, увек су у већем ризику хронично оболели кардиоваскуларни пацијенти.
- Оперисани болесници, болесници са стентовима, са срчаном слабости имају, у одређеној мери ослабљене функционалне капацитете. Будући да срце некад ради са једва довољном снагом у нормалним околностима, повећани захтеви у случају инфекције могу да изазову крах циркулације - каже доцент др Оливера Ђокић.

- Пацијенти треба да знају да изразито висока температура није нужно у директној повезаности са ризиком да због респираторне инфекције страда срце - каже др Ђокић. - Али, ипак је кључно мировање. Лоше је да се инфекција "носи" на ногама. Врло је важно да особе које су се опоравиле од миокардитиса, у наредних шест месеци избегавају веће физичке напоре, а уколико су спортисти, имају у том периоду забрану такмичења.

БОНУС ВИДЕО - СОЛАРНА ВОДА ЗА ПРОЧИШЋАВАЊЕ ОРГАНИЗМА: Ево како се прави

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”