КАКО ЖИВЕТИ У СВЕТУ ХЕМИКАЛИЈА: Ево где се све налазе и које су то супстанце које доводе до поремећаја и болести

Ду. К.

06. 01. 2023. у 20:00

НАУЧНИЦИ су одавно утврдили да поједине хемикалије могу утицати на бројне системе органа и изазвати штетне ефекте по здравље, али је ове супстанце у савременом животу тешко избећи.

КАКО ЖИВЕТИ У СВЕТУ ХЕМИКАЛИЈА: Ево где се све налазе и које су то супстанце које доводе до поремећаја и болести

Фото: Shutterstock

Међу хемикалијама са којима долазимо у контакт готово свакодневно посебно место заузимају оне које могу деловати на наш ендокрини систем, а присутне су у храни, води, ваздуху... Истраживања указују да могу утицати на развој болести и стања попут поремећаја рада штитасте жлезде, дијабетеса, гојазности, различитих аномалија плода и дефеката при рођењу, неуроразвојних поремећаја, репродуктивних поремећаја, те неких врста карцинома.

Најзначајнији представници ендокриних ометача су бисфеноли, парабени, фталати, полихлориновани бифенили, тешки метали, пер и полифлуороалкил супстанце (тзв. ПФАС хемикалије), фитоестрогени и бројни други.

Удружење токсиколога Србије у сарадњи са Катедром за токсикологију Фармацеутског факултета Универзитета у Београду, а у оквиру програма "Превентивна здравствена заштита" Министарства здравља, већ две године ради на едукацији и подизању свести. У фокусу су пре свега жене које планирају трудноћу, затим труднице, и жене које доје.

- Наша планета је загађена, а бројне хемикалије присутне су у домовима, производима које свакодневно користимо, храни, ваздуху - објашњава проф. др Александра Буха Ђорђевић са Катедре за токсикологију Фармацеутског факултета Универзитета у Београду.

Фото: Shutterstock

 

Хемикалије највише угрожавају децу, јер она имају бржи метаболизам и већи степен односа површине и тежине тела у односу на одрасле. Такође, њихов степен изложености хемикалијама је другачији него код одраслих, зато што деца уносе више течности и хране и удишу већу количину ваздуха по килограму телесне тежине. Ту је и карактеристична развојна орална фаза када деца упознају свет око себе путем рука-уста контакта, и тако отварају пут ка уласку бројних хемикалија у њихово тело.

Пример хемикалија са којима често долазимо у контакт су ПФАС хемикалије односно тзв. вечне хемикалије.

- Употребљавају се за прављење производа који су отпорни на воду, масноћу и високе температуре (тигањи прекривени слојем тефлона, водоотпорна одећа, теписи отпорни на флеке, дуготрајна декоративна козметика, премази на паковању брзе хране итд.).

Изложеност овим хемикалијама може смањити плодност, повећати нивое холестерола, те довести до дефеката при рођењу или пак смањити реакцију деце на вакцине чиме она постају осетљивија на различите инфективне болести - каже проф. др Буха Ђорђевић.

Најважније је, објашњава професорка, избегавати употребу одеће, тепиха, завеса који су отпорни на флеке и водоотпорни, смањити употребу нелепљивог прибора, посуђа и других предмета у кухињи, избегавати брзу храну и храну за понети, јер су њихова папирна/картонска паковања често премазана слојем који одбија масноћу, а који садржи ПФАС хемикалије које одатле могу прећи у нашу храну.

- Такође, треба избегавати производе који садрже састојке са одредницама "флуоро" или "перфлуоро", као што су зубни конац, као и разни козметички производи, укључујући лакове за нокте, хидратантне креме за лице, дуготрајну шминку - саветује проф. др Буха Ђорђевић.

БОНУС ВИДЕО - УБИЦА НЕГАТИВНЕ ЕНЕРГИЈЕ: Ћилибар има разна лековита својства, а овај је најквалитетнији...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ: Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.

17. 11. 2024. у 09:28

Коментари (0)

СРБИН МУ ПРОМЕНИО ЖИВОТ! Новак Ђоковић је изговорио само седам речи и Ник Кирјос од тада више није исти човек